fot. PAP/Mateusz Marek

Cisza wyborcza

W Polsce trwa cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi. W tym czasie zakazana jest agitacja polityczna.

Cisza wyborcza rozpoczęła się punktualnie o północy.

– I trwa do czasu zakończenia głosowania, czyli do niedzieli, do godz. 21.00 – powiedział Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

W kraju obowiązuje zakaz agitacji politycznej.

– Dotyczy wystąpień politycznych, wygłaszania przemówień, zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów, tych form jest bardzo dużo – zaznaczył przewodniczący PKW.

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Za jej naruszenie grozi grzywna.

– Poważniejsze, bo to już jest przestępstwo, jeżeli w okresie ciszy wyborczej są publikowane sondaże. I tu kara może nawet wynieść do kwoty miliona złotych – wskazał Sylwester Marciniak.

W dniu wyborów, to znaczy jutro, lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Karta do głosowania będzie miała ścięty róg. Tak, by umożliwić udział w wyborach osobom niepełnosprawnym. Autentyczność karty potwierdzają dwie pieczęcie.

– Oznaczeniem autentyczności będzie wydrukowany odcisk pieczęci PKW, oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Taki odcisk, który był bezpośrednio pozostawiony na karcie – podkreśliła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Magdalena Pietrzak przypomina, w jaki sposób oddać głos.

– Taka prosta zasada, o której zawsze powtarzam, jeden znak „X”  w jednej kratce przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata – dodała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Każdy obywatel miał wybór. Mógł zdecydować się na głosowanie w lokalu wyborczym, ale mógł też zrobić to korespondencyjnie. Do wczoraj, do północy, kopertę zwrotną można było wrzucić do skrzynki pocztowej. Jeśli wyborca tego nie zrobił, może przynieść kopertę do lokalu wyborczego. Nie musi stać w kolejce.

– Koperty zwrotnej nie wolno wrzucić do urny, dlatego że koperta musi trafić do członków komisji – zaznaczyła Magdalena Pietrzak.

To członkowie komisji muszą sprawdzić, czy wszystko się zgadza, np. czy wyborca jest w spisie wyborców i czy nie oddał wcześniej głosu w sposób tradycyjny. Koperta zwrotna musi być zaklejona. Znaleźć powinno się w niej – obok karty wyborczej – także oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl