fot. wikipedia

M. Horała: Mam nadzieję, że szef PKW skupi się na tym, by przygotowania do wyborów się udały

Mam nadzieję, że szef PKW Wojciech Hermeliński skupi się na tym, by proces organizacji wyborów samorządowych się udał, a wtedy jestem przekonany, że tak się stanie – ocenił poseł PiS-u Marcin Horała.

Polityk odniósł się do wczorajszego spotkania Wojciecha Hermelińskiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego na temat kwestii technicznych wynikających ze znowelizowanego Kodeksu wyborczego.

Po rozmowach szef PKW podnosił, że dotąd zgłosiło się tylko 10 proc. potrzebnych urzędników wyborczych, do rozstrzygnięcia są też kwestie kamer, transmisji online i brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych.

Poseł Marcin Horała w rozmowie z Radiem Maryja zaznaczył, że te wątpliwości są stopniowo rozwiązywane. Wyraził też nadzieję, że szef PKW skoncentruje się na tym, by przygotowania się powiodły.

– Pan przewodniczący jest osobą odpowiedzialną za organizację tego procesu. Jeśli osoba odpowiedzialna mnoży wątpliwości, że coś mogłoby się nie udać, to ma w ręku wszelkie możliwości udowodnienia, że miała rację. Ja jednak mam nadzieję, że pan Hermeliński, kierując się troską o dobro państwa, skupi się na tym, by się udało, a wtedy na pewno się uda – powiedział Marcin Horała.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, PKW ma powołać – na pięcioletnią kadencję – 100 komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowela uchwalona w grudniu zeszłego roku  wprowadziła też wymóg transmisji z lokali wyborczych.

RIRM

drukuj