fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Horała: Na razie nie będzie wniosku o Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz

W najbliższej przyszłości na pewno nie będzie wniosku o Trybunał Stanu dla byłych premierów: Ewy Kopacz i Donalda Tuska – powiedział b. szef komisji śledczej ds. VAT, wiceminister infrastruktury Marcin Horała (PiS).

Marcin Horała, jako szef komisji śledczej ds. VAT, w swoim projekcie raportu z prac komisji, zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów: Ewę Kopacz i Donalda Tuska oraz byłych ministrów finansów: Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Marcin Horała w dzisiejszej rozmowie w Radiu Plus był pytany o uruchomienie oficjalnego wniosku w tej sprawie.

„To była podstawa merytoryczna takich wniosków. Ale Trybunał Stanu jest instytucją sądową, będącą na pograniczu sądownictwa i polityki i wymaga większości kwalifikowanej, żeby taki akt oskarżenia przeprowadzić” – powiedział Horała.

Jego zdaniem, nawet gdyby można było liczyć na poparcie Konfederacji w tej sprawie, czego – jak zauważył – nie można być pewnym, to po prostu byłby to „akt jałowy, ponieważ nie ma w tym momencie większości”.

Jak mówił, „na razie, w dającej się przewidzieć najbliższej przyszłości na pewno” nie będzie tego wniosku.

Marcin Horała napisał w uzasadnieniu swego postulatu postawienia Donalda Tuska przed TS, że „z całą pewnością powinien (on) posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej”.

„Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej” – napisał Horała.

Według ówczesnego szefa komisji ds. VAT, podobne zarzuty sformułować można także w odniesieniu do postępowania b. premier Ewy Kopacz.

„Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem” – napisał Horała.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl