fot. PAP/Radek Pietruszka

PKW o incydentach: Nie było ich wiele; porównywalnie jak w poprzednich wyborach

Jeśli chodzi o incydenty w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22.00, nie było tych zdarzeń wiele; ta liczba jest porównywalna do liczby z poprzednich wyborów – podała w poniedziałek PKW.

„Jeśli chodzi o incydenty, w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22.00 – nie było tych zdarzeń wiele. Jak patrzę na akcję wyborczą, która miała miejsce 4 lata temu czy trzy lata temu w związku z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, to liczba jest porównywalna” – powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

Poinformował, że najwięcej przestępstw popełnionych w czasie wyborów, to były „czyny przeciwko dokumentom”. Wyjaśnił, że chodzi o niszczenie kart do głosowania, wyniesienia kart z lokalu wyborczego, czy zgniecenie karty. Takich incydentów było 17.

Jak dodał, zgłoszono też „podejrzenie popełnienia przestępstwa korupcji wyborczej w 17 przypadkach”. Podał, że w jednej z miejscowości dwaj mieszkańcy „udzielili korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania za oddanie głosu” a w innej miejscowości „udzielono korzyść majątkową w postaci butelki wódki za oddanie głosu”.

Wiesław Kozielewicz wymieniając przypadki wykroczeń z Kodeksu wyborczego i Kodeksu wykroczeń, mówił o przypadkach agitacji wyborczej oraz „walki plakatowej”. Wyjaśnił, że chodzi o „klejenie plakatów, uszkadzanie plakatów konkurencji czy zaklejanie plakatów”.

PAP/RIRM

drukuj