Trwają konsultacje dot. wzoru kart do głosowania

Trwają nadzorowane przez Państwową Komisję Wyborczą konsultacje społeczne dotyczące wzoru kart do głosowania.

Chodzi o stworzenie systemu, który wykluczy wszelkie nieprawidłowości w trakcie wyborów, a także będzie przyjazny dla wyborców.

Konsultacje prowadzone przez PKW trwają od października ubiegłego roku. W dotychczasowych spotkaniach uczestniczyły m. in. osoby niepełnosprawne: niewidome, niedowidzące i z niepełnosprawnością ruchową.

Jak poinformował dziś szef PKW Wojciech Hermeliński, w przyszłym roku głosować będziemy za pomocą karty w formie książeczki, zabezpieczonej hologramem. Jednocześnie ostateczny kształt karty i jej szczegóły zostaną ustalone po zakończeniu konsultacji – mówi Wojciech Hermeliński.

– Wprawdzie do wyborów jeszcze jest sporo czasu, ok. półtora roku, ale czas szybko biegnie, a jednak uważamy, że w związku z tym, co miało miejsce w listopadzie 2014 roku przy okazji wyborów samorządowych, jednak karta wyborcza jest tutaj kluczową kwestią przy oddawaniu głosów przez wyborców. Sytuacja, jaka miała miejsce w listopadzie 2014 roku wynikała, w naszym przekonaniu[…] z braku doświadczenia, czy dezorientacją, można powiedzieć, wyborców co do sposobu posługiwania się ówczesną kartą wyborczą – powiedział Wojciech Hermeliński.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych w 2014 r., liczba głosów nieważnych wyniosła ponad 5 milionów.

Opinie dotyczące nowej formy kart do głosowania można przekazywać na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz www.kbw.gov.pl.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl