fot. Paweł Palembas

Bieszczady: 34-metrowa wieża widokowa w Mucznem dostępna dla turystów

34-metrową wieżę widokową udostępniono turystom w Mucznem w Bieszczadach. Obiekt jest konstrukcją stalową – drewnianą – powiedział w sobotę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoStuposianyLasyPanstwowe/posts/2751042485144801

Zbudowana przez Nadleśnictwo Stuposiany wieża stanęła na wzgórzu Jeleniowate, w pobliżu Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Jak zaznaczył rzecznik, z tarasu widokowego nowego obiektu rozciąga się panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińską część Bieszczadów.

„Na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, grzbietem Bukowego Berda oraz połonin Caryńskiej i Wetlińskiej. Natomiast przy dobrej widoczności wzrok można zawiesić aż na Gorganach” – mówił Edward Marszałek.

Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg. Docelowy szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi ma być gotowy od najbliższej wiosny. Wstęp jest bezpłatny.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP zwrócił uwagę, że „korzystający z wieży muszą stosować się do zapisów regulaminu, a jednorazowo może tam przebywać maksymalnie 35 osób”.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoStuposianyLasyPanstwowe/posts/2737072243208492

Marszałek przypomniał, że „na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników”.

„Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży trzeba zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny; przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży” – podkreślił.

Wejście na wieżę widokową jest zabronione, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne – gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr.

PAP

drukuj