fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Bieszczadach Straż Graniczna po pościgu zatrzymała 10 nielegalnych migrantów i Polaka, który im pomagał

10-osobową grupę nielegalnych migrantów z Afganistanu zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Cudzoziemcy jechali w busie. Kierowca zaczął uciekać przed strażnikami granicznymi. Po pościgu ujęto Afgańczyków i 25-letniego Polaka, który kierował autem.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, do zdarzenia doszło w Brzegach Górnych (pow. bieszczadzki) podczas kontroli drogowej.

„Strażnicy graniczni próbowali zatrzymać toyotę na śląskich tablicach rejestracyjnych. Kierowca, mimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się i zwiększając prędkość odjechał w kierunku miejscowości Dwernik. Po dziesięciokilometrowym pościgu auto zostało zatrzymane” – podała mjr Elżbieta Pikor.

Wewnątrz auta, oprócz 25-letniego kierowcy, obywatela Polski, jechało jeszcze dziesięciu mężczyzn, obywateli Afganistanu w wieku od 16 do 50 lat.

Z ich wyjaśnień wynika, że większość z nich najpierw trafiła do Moskwy, a stamtąd przedostali się na Ukrainę.

„Następnie pod osłoną nocy nielegalnie przeszli górski odcinek polsko-ukraińskiej granicy, a kilka godzin później zostali odebrani przez kierowcę. Wszyscy chcieli przedostać się do krajów Europu Zachodniej, a cała podróż trwała ponad 40 dni” – zrelacjonowała rzeczniczka BiOSG.

Za zorganizowanie przerzutu Afgańczycy zapłacili 6-10 tys. euro od osoby.

Mjr Elżbieta Pikor dodała, że obcokrajowcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i otrzymali karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W ramach umowy o readmisji zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Natomiast zatrzymany kierowca decyzją sądu trafił na dwa miesiące do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl