fot. PAP/EPA

Rząd w Malezji nie przedłuży trwającego siedem miesięcy stanu wyjątkowego

Rząd Malezji nie przedłuży trwającego od stycznia stanu wyjątkowego, który został wprowadzony z powodu epidemii COVID-19 – poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Takiyuddin Hassan. W kraju po raz pierwszy w tym roku zwołano też posiedzenie parlamentu.

Rząd nie zwróci się do króla Abdullaha o dalsze przedłużenie stanu wyjątkowego, który ma się zakończyć 1 sierpnia – przekazał szef resortu sprawiedliwości państwowej agencji informacyjnej Bernama.

Przeciwnicy rządu Muhyiddina Yassina krytykowali wprowadzenie stanu wyjątkowego, jako próbę utrzymania się premiera przy władzy – pisze agencja Reutera. Stan wyjątkowy pozwolił Yassinowi na zawieszenie działania parlamentu oraz rządzenie przy pomocy dekretów. Rząd ma tylko niewielką przewagę głosów w parlamencie, a największa partia koalicji w zeszłym miesiącu wycofała swoje poparcie dla gabinetu, uznając, że Yassin nie daje sobie rady z największą od początku epidemii falą zakażeń.

W poniedziałek, w odpowiedzi na apele m.in. króla, rozpoczęło się pierwsze w tym roku posiedzenie niższej izby malezyjskiego parlamentu. Obrady będą miały jednak ograniczoną formę i mają dotyczyć wyłącznie kwestii związanych z epidemią Covid-19, pozycja Yassina pozostaje więc na razie niezagrożona – komentuje Reuters.

Malezja przechodzi przez największą od wybuchu pandemii falę zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu każdego dnia diagnozowano ich średnio 13,8 tys., było ich o 20 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Od połowy czerwca średnia liczba infekcji zwiększyła się niemal trzykrotnie, a krzywa zakażeń wciąż rośnie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl