fot. PAP/EPA

Krwawe tłumienie protestów w Kazachstanie. W całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy

Setki rannych po protestach w Kazachstanie. Są też ofiary. Rosja wysłała swoich żołnierzy. Do Kazachstanu zostały skierowane także kontyngenty z Białorusi, Tadżykistanu i Armenii.

Protest w Kazachstanie przeciwko rosnącym cenom gazu zamienił się w krwawą rewoltę. Najgorsza sytuacja jest w Ałmatach..

https://twitter.com/luc_woc/status/1478808351526080521

Inne miasta także są zdemolowane. Podpalane zostały samochody i budynki. Protestujący przejęli kontrolę nad lotniskiem. Dochodzi do starć demonstrantów z wojskiem i policją. Początkowo mundurowi używali tylko granatów hukowych i gazu łzawiącego. Teraz na ulicach słychać strzały.

W całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Kazachstanu, Kasyma-Żomarta Tokajewa. Nie jest znana liczba zmarłych. W internecie krążą zdjęcia ofiar leżących na ulicach. Policja poinformowała, że dziesiątki uczestników zamieszek „zostało wyeliminowanych, a ich tożsamość jest identyfikowana”. Liczba rannych przewyższa tysiąc. Protestujący domagają się uwolnienia więźniów politycznych, dymisji rządu i prezydenta oraz szerokich reform politycznych.

– Wzrost cen paliw nic nie znaczy, właściwie chodzi tylko o politykę. Incydenty mają obalić rząd. Za tymi protestami nie stoi nic innego. Do tej pory wiemy, że głównym celem jest obalenie obecnego rządu i zastąpienie go nowym – powiedział Ebu Talip Cobanoglu, Kazach mieszkający w Istambule.

Prezydent Kazachstanu zaapelował o pomoc do państw należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Rosyjscy żołnierze są już na terenie Kazachstanu.

https://twitter.com/Actualistes/status/1479060337039187974

– Jestem na czele walki z terroryzmem i zarządzam statystykami przyniesionymi przez tych prawdziwych i wściekłych terrorystów. Oni – jak wiemy – na pewno niszczą stolicę i inne miasta. Zdobywają budynki infrastruktury i co najważniejsze, zbrojownie. Walczą ze studentami kursów wojskowych. Teraz na przedmieściach Ałmat walczą ze studentami wojskowych jednostek powietrznych – zaznaczył Kasym-Żomart Tokajew.

Prezydent Kazachstanu podkreślił, że to specjalna operacja antyterrorystyczna.

Do Kazachstanu zostały wysłane również kontyngenty wojskowe z Białorusi i Tadżykistanu oraz nieliczne z Armenii. Rosja winą za masowe zamieszki obarcza Stany Zjednoczone. Zarzuty są odpierane.

„Stawiane przez Rosję zarzuty, jakoby to USA stały za masowymi protestami w Kazachstanie, są szalone i absolutnie fałszywe oraz stanowią część rosyjskiej dezinformacji” – zwrócił uwagę Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.

Stany Zjednoczone wzywają do pokojowego zażegnania kryzysu. Z niepokojem na obecność rosyjskich wojsk na terenie Kazachstanu patrzy Unia Europejska.

„Oczekujemy, że obecność zagranicznych sił nie będzie naruszać niezależności Kazachstanu” – wskazał Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej.  

Moskwa podkreśla, że żołnierze wysłani do Kazachstanu to „oddział pokojowy”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl