fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W niedzielę protesty wobec unijnej reformy prawa autorskiego

W najbliższą niedzielę odbędą się kolejne manifestacje przeciwko planowanej unijnej reformie prawa autorskiego – zapowiada ruch #StopACTA2. Protesty będą miały miejsce m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie.

Parlament Europejski odrzucił w czwartek stanowisko komisji prawnej europarlamentu w sprawie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, ale mimo to demonstracje wciąż są organizowane. Protesty – jak mówią ich organizatorzy – nadal są konieczne, by doprowadzić do ostatecznego usunięcia art. 11 i 13 z projektu unijnego dokumentu.

Przepisy mają zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Cel to m.in. walka z piractwem. Wielu ekspertów i internautów obawia się, że regulacje te mogą doprowadzić do cenzury w sieci [czytaj więcej].

Po tym jak Parlament odrzucił stanowisko komisji prawnej w tej sprawie, będzie ona dyskutowana na sesji plenarnej we wrześniu. Poseł Kukiz’15 Piotr Apel ma nadzieję, że wypracowane zostaną lepsze rozwiązania chroniące twórców treści.

– Dobrze, że ten projekt będzie jeszcze procedowany i zostanie stworzona przestrzeń na dyskusję. Rzeczywiście potrzeba znaleźć sposób, aby chronić twórców i właścicieli treści przed złodziejami, którzy kradną i zarabiają na tym pieniądze nie dzieląc się zyskami z tymi, którzy są autorami i właścicielami praw. Jednak to, co zaproponowano, groziło, że uderzy nie tylko w tych, którzy bezprawnie korzystają z treści, ale także w wolność internetu, czyli tworzenie mechanizmów, które miałyby ograniczać publikowanie treści. W jakiejś perspektywie czasu mogłoby to doprowadzić do tego, że ten mechanizm byłby rozszerzany nie tylko o prawa autorskie, ale np. ta prewencyjna cenzura dotyczyłaby spraw światopoglądowych – zaznaczył polityk.

Polityk zapowiedział, że Kukiz’15 będzie apelować do polskich europosłów, by ci zaangażowali się w prace nad dobrymi przepisami dot. praw autorskich.

Tymczasem, oprócz planowanych protestów przeciw obecnemu kształtowi projektu unijnej reformy w tej sprawie, ruch StopACTA2 zapowiedział też zbiórkę podpisów pod internetową petycją sprzeciwiającą się art. 11 i 13 tej dyrektywy.

RIRM

drukuj