Powstanie komisja śledcza ds. nieprawidłowości przy ściąganiu podatku VAT

Powstanie nowa komisja śledcza. Zbada ona nieprawidłowości przy ściąganiu podatku VAT.

Wyłudzenia podatku VAT to największa afera finansowa III RP.

– Od wielu lat są zaniedbania. Przede wszystkim są błędy w prawnym skonstruowaniu systemu podatkowego w Polsce, który pozwala do tego, aby pewni gracze na rynku mogli dopuszczać się nadużyć VAT-owskich – mówił ekonomista Conrad Gadomski.

Skala wyłudzeń jest ogromna. Mafii VAT-owskiej udało się okraść państwo – według wstępnych szacunków – na 262 mld złotych. Walkę z tym procederem rozpoczął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Efekty już widać. Wiele karuzel VAT-owskich zostało rozbitych, a wielu aferzystów czeka na procesy.

– Nasze zmiany doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy z rąk mafii 10 mld euro. (…) Przeznaczyliśmy te wyrwane z rąk mafii pieniądze na cele społeczne – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Aferę VAT-owską będzie badała sejmowa komisja śledcza. Na jej czele stanie poseł PiS Marcin Horała.

– Jeszcze w lipcu komisja zacznie działać. Mamy ponad rok czasu. Myślę, że prawidłowo definiując zakres prac komisji, czyli do procesu decyzyjnego w obrębie resortu finansów i rządu, nie będzie jej zadaniem łapanie poszczególnych złodziei, bo od tego jest prokuratura, służby i odpowiednio sobie z tym radzą, ale pokazanie odpowiedzialności osób, które tym wszystkim złodziejom, oszustom podatkowym stworzyły cieplarniane warunki do działania – powiedział poseł PiS Marcin Horała.

Najwięcej będzie musiał się tłumaczyć w tej sprawie rząd PO-PSL.

– Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej to był taki okres, kiedy jak grzyby po deszczy mnożyły się karuzele VAT-owskie i nadużycia podatkowe – zaznaczył Conrad Gadomski.

Komisja będzie musiała zbadać, czy istniał parasol ochronny, a może nawet i współudział niektórych wpływowych polityków czy wysoko postawionych urzędników – wskazał zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

– Państwo nie robiło nic. Jest pytanie, czy nie robiło to dlatego, że było to rozlazłe państwo PO-PSL, czy dlatego, że ktoś miał w tym cel – mówił Maciej Wąsik.

Sygnały o nadużyciach do rządzących docierały. W wyjaśnianiu sprawy może pomóc relacjonowanie jej prac przez media – wskazał dr Wojciech Wciseł.

– Niejednokrotnie pozwalają precyzyjnie określić przyczyny, ale też i społeczne skutki tego typu afer – zauważył dr Wojciech Wciseł z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jawność prac komisji to bez wątpienia zaleta, ale zakres jej kompetencji jest zbyt mały – zwrócił uwagę mecenas Henryk Lipski.

– Ta komisja powinna mieć większe uprawnienia śledcze. Nie tylko, że przysłuchuje i potem będzie mogła występować do prokuratury z wnioskami o ściganie określonych osób, ale żeby również miała instrumenty samodzielnego występowania z aktami oskarżenia – zaznaczył prawnik Henryk Lipski.

Komisja ma liczyć dziewięciu członków. Pięć miejsc ma przypaść Zjednoczonej Prawicy, a cztery dla opozycji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl