fot. PAP/Marcin Bielecki

Polscy pogranicznicy na misjach w Grecji, Macedonii i Bułgarii

Blisko 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczy lub będzie uczestniczyć – w maju i czerwcu – w operacjach ochrony granic w Grecji, Macedonii oraz Bułgarii, w rejonach szczególnie narażonych na napływ migrantów.

Na misjach w ramach operacji koordynowanych przez Frontex ocenie przebywa 46 funkcjonariuszy Straży Granicznej, w tym 36 w Grecji. Polscy pogranicznicy prowadzą patrole na granicy morskiej w rejonach szczególnie narażonych na presję migracyjną.

Polscy oficerowie pracują w pięciu greckich hotspotach, tj. na wyspach Leros, Lesbos, Samos, Chios i Kos. Zajmują się m.in. ustalaniem kraju pochodzenia migrantów.

„Analizują dokumenty, zajmują się rejestracją i daktyloskopowaniem. Do ich zadań należy także eskortowanie migrantów, co do których wydano decyzje o zawróceniu do kraju, z którego przybyli, czyli do Turcji” – powiedziała rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias.

W drodze do Grecji są samochody patrolowe z kilkoma funkcjonariuszami SG, którzy od 16 maja będą wspierać służbę graniczną Grecji w patrolowaniu wybrzeży wysp Lesbos i Chios.

Rzecznik komendanta głównego SG podkreśliła, że polskie wsparcie jest na bieżąco konsultowane z agencją Frontex.

„Reagujemy elastycznie na zmieniającą się sytuację na południu Europy i staramy się wysyłać funkcjonariuszy o najbardziej potrzebnych specjalnościach do miejsc wskazywanych przez Frontex jako te, które w danym momencie wymagają wsparcia” – wyjaśniła Agnieszka Golias.

Pod koniec maja kilkunastu funkcjonariuszy SG wraz ze specjalistycznym sprzętem – pojazdami obserwacyjnymi wyposażonymi w system kamer umożliwiających całodobowy nadzór nad granicą – wyjedzie do Bułgarii.

Od 5 maja polska Straż Graniczna prowadzi wspólną operację z policją macedońską na granicy macedońsko-greckiej. Bierze w niej udział 30 funkcjonariuszy i 12 pojazdów operujących w rejonie miasta Gevgelija. Oficerowie są wyposażeni m.in. w kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne.

„Operacja jest przeprowadzana na życzenie rządu Macedonii w związku z trwającym kryzysem migracyjnym na szlaku bałkańskim. Misja zakończy się 19 czerwca” – powiedziała Golias.

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy – głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu – napływają przez Morze Śródziemne.

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 187 tys., z czego ponad 155 tys. trafiło do Grecji – wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców.

PAP/RIRM

drukuj