fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] R. Weber: Poważnie traktujemy wschodnią część naszego kraju. Autostrada A2 jest jednym z przykładów

Plan jest taki, aby na przełomie 2025 i 2026 r. cała autostrada A2 komunikowała Polskę ze wschodu na zachód. Poważnie traktujemy wschodnią część naszego kraju. Autostrada A2 jest jednym z przykładów – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Minister Rafał Weber poinformował w kontekście środków unijnych znajdujących się w puli pieniędzy wydawanych na inwestycje w infrastrukturę drogową, że „środki unijne z perspektywy lat 2014-2020 to 44 mld złotych”.

– Wydamy te środki co do jednego eurocenta. Natomiast program budowy dróg krajowych, który jest planem finansowym i inwestycyjnym, jeżeli chodzi o budownictwo drogowe, opiewa na 164 mld złotych. Skala porównawcza wychodzi więc na korzyść środków państwowych. Do inwestycji należy również dodać środki przeznaczane na wsparcie dla samorządów. Potrzebujemy środków zewnętrznych, liczymy, że nadal będą stanowiły ważną część inwestycji drogowych, natomiast środki państwowe są znacznym funduszem, za pomocą którego realizujemy inwestycje drogowe – wyjaśnił wiceminister infrastruktury.

W czerwcu podwykonawcy realizujący jeden z odcinków trasy z Krakowa do Zakopanego, tzw. zakopiankę, protestowali w związku z brakiem zapłaty za wykonane prace.

– Był to jednostkowy przypadek. Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przejął na siebie finansowanie podwykonawców, którzy udowodnili, że wykonali roboty inwestycyjne. W takiej sytuacji, dzięki zmianom prawnym wprowadzonym w poprzedniej kadencji Sejmu, podwykonawca uzyskuje środki finansowe bezpośrednio od inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – wskazał polityk.

Sejm przyjął zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych. Jego budżet zostanie zwiększony o 3 mld złotych.

– 2 mld zostanie przeznaczone na wsparcie dla wojewódzkich zarządców dróg, dla urzędów marszałkowskich albo dla miast na prawach powiatu, które będą chciały budować obwodnice w swoich miastach. Dostrzegamy potrzebę wsparcia budowy dróg w ciągach dróg wojewódzkich. (…) Miliard złotych zostanie przeznaczony na wsparcie inwestycji realizowanych przez miasta wojewódzkie, aby mogły one wykonywać zadania na drogach, którymi zarządzają. Dzięki rozszerzeniu Funduszu Dróg Samorządowych zmienia się nazwa samego funduszu. Po przyjęciu ustawy będzie nazywał się Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg – powiedział minister Rafał Weber.

Budowa autostrady A2 miała być zakończona na piłkarskie Mistrzostwa Europy, które odbywały się w Polsce w 2012 roku. Do tej pory nie została jednak sfinalizowana.

– W ostatnich dniach zostały ogłoszone przetargi na budowę odcinków od Siedlec do Białej Podlaskiej. Po podpisaniu umowy odcinki te będą realizowane. Plan jest taki, aby na przełomie 2025 i 2026 r. cała autostrada A2 komunikowała Polskę ze wschodu na zachód. Poważnie traktujemy wschodnią część naszego kraju. Autostrada A2 jest jednym z przykładów – zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

radiomaryja.pl

drukuj