fot. PAP/Valdemar Doveiko

W Wilnie odbyła się wielotysięczna Parada Polskości

Ulicami Wilna przeszła Parada Polskości. Polacy mieszkający za granicą uczcili w ten sposób między innymi Święto Konstytucji 3 maja.

W sobotę ulice Wilna ozdobiły biało-czerwone flagi. Powodów do świętowania było wiele. Polacy mieszkający na Litwie uczcili: Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święto Konstytucji 3 Maja, 20. rocznicę akcesji Litwy i Polski w UE i 35-lecie Związku Polaków na Litwie.

Polskość to dla nich coś więcej niż narodowość, ale to głęboko zakorzenione wartości patriotyczne i silne więzi społeczne, które przekraczają granice geograficzne, łącząc Polaków na całym świecie.

– My jako żyjący tutaj, na Wileńszczyźnie, czujemy obowiązek przekazania tej tożsamości swoim dzieciom – mówiła pani Irena, Polka mieszkająca za granicą.

– Jestem Polką, dzieci chodziły do polskich szkół – dodała pani Zofia.

– To nasze korzenie, to nasza podstawa. My jesteśmy Polakami z korzeni, z rodu. Dziadkowie, pradziadkowie byli i my też jesteśmy – podkreśliła pani Krystyna.

W uroczystym przemarszu wzięli przedstawiciele 250 kół ZPL z całego kraju, uczniowie polskich szkół, harcerze, polscy samorządowcy, politycy i księża.

– Nas jest 60 milionów. Jesteśmy dumni, że stanowimy jeden wielki naród polski. Wspólnie robimy ogromną sprawę. Naszą polskość pielęgnujemy, ją otrzymaliśmy w spadku od naszych rodziców, naszych dziadków, a teraz naszym zadaniem jest przekazanie jej dla przyszłych pokoleń – zaakcentował Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Związku Polaków na Litwie.

Uczestnicy zakończyli obchody Mszą świętą przed obrazem Matki Boskiej w Kaplicy Ostrobramskiej. Homilię wygłosił ks. prałat Wojciech Gorlicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie.

– Po tej ziemi chodził św. Rafał Kalinowski. Po tej ziemi nie tak dawno chodził – we wrześniu 1993 roku – święty Jan Paweł II. Oni tu przechodzili, by być dla nas światłem wierności Jezusowi Chrystusowi – podsumował ks. prałat Wojciech Gorlicki.

Polacy na Litwie stanowią 6,5 proc. ludności. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i politycznym. Na Liwie działają polskie szkoły, przedszkola, zespoły artystyczne i teatralne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl