fot. pixabay.com

Polska mierzy się z plagą nielegalnych wysypisk

Z roku na rok w Polsce rośnie problem z dzikimi wysypiskami. Lasy są nie tylko dla człowieka, ale to dom dzikich stworzeń.

Polskie lasy zajmują około 30 proc. powierzchni kraju. Rosną one na obszarze dziewięciu milionów hektarów, z czego ponad siedem milionów hektarów zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Tym samym Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Niestety, z roku na rok można zauważyć zwiększony wywóz dzikich odpadów.

– Dzikie wysypiska świadczą przede wszystkim o bardzo niskiej kulturze tych, którzy wysypują odpady, szczególnie odpady do lasu – mówił Dr Aureliusz Mikłaszewski, ekspert ds. energetyki.

Odpady – szczególnie odpady toksyczne – bezmyślnie wywożone do lasów stanowią zagrożenie dla ekosystemu – podkreślił dr Aureliusz Mikłaszewski.

– Wszelkie wyroby plastikowe – a więc polistyren, polietylen, polipropylen i inne tego typu rzeczy zwane potocznie plastikami – obciążają środowisko na bardzo długo. Rozkładają się bardzo wolno i to jest co najmniej kilkaset lat – wskazał ekspert ds. energetyki.

Coraz większym problemem jest wyrzucanie pojedynczych odpadów, które z czasem mogą stać większymi wysypiskami – zaznaczył Janusz Gargała, były rady powiatu wrocławskiego.

– Jeśli ktoś zauważy, że coś takiego jest wyrzucone, to dorzuca jeszcze coś swojego. Stąd jest duży problem, bo teraz maksymalnie szybko trzeba to zebrać. Nie znaczyć, oznaczać, szukać właściciela tego, co się tam znalazło – mówił Janusz Gargała.

Wywóz śmieci to duże koszty.

– W roku ubiegłym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu wydała kwotę niespełna 1,3 mln złotych na utylizację śmieci, które zostały pozostawione, wywiezione do lasu – powiedziała Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnych Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Na samym terenie dyrekcji we Wrocławiu straż leśna nałożyła 41 mandatów, a pięć spraw zostało skierowanych do sądu.

– Wartość spowodowanych strat z grupy szkodnictwa leśnego, zawiera się bezprawne korzystanie z lasu, gdzie mamy tutaj również szkody spowodowane nielegalnymi wysypiskami śmieci to jest kwota ponad 430 tys. złotych – podsumowała Malwina Sokołowska.

Problem dzikich wysypisk nadal istnieje, dlatego ważne jest szybkie działanie w sprawie ich utylizacji. Lasy są nie tylko dla człowieka, ale to dom dzikich stworzeń.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl