fot. PAP/Radek Pietruszka

W Pradze rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier

W Pradze rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem premiera Donalda Tuska, a także szefów rządów Czech, Słowacji i Węgier – Petra Fiali, Roberta Ficy i Viktora Orbana. Tematami rozmów będą bezpieczeństwo energetyczne, strategiczna agenda UE i zapobieganie nielegalnej migracji.

W Pradze rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Czechy przewodniczą obecnie V4, a spotkanie na tym szczeblu nie było zwoływane od kilku miesięcy z uwagi na wybory w Polsce i na Słowacji.

Na marginesie szczytu zaplanowano także bilateralne spotkanie premierów Polski i Czech.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Tusk odniósł się do kwestii V4 i trudności w jej funkcjonowaniu, związanych z różnicami między rządami poszczególnych państw Grupy. „Wrócę z Pragi, z tego spotkania, i powiem państwu otwarcie, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens, czy nie. To spotkanie wiele wyjaśni” – oznajmił szef polskiego rządu. Zapowiedział, że sprawdzi m.in. rolę tego formatu w Unii Europejskiej. W ocenie premiera V4 wiele osiągała w UE, gdy wszyscy jej przedstawiciele byli „zdecydowanymi zwolennikami wzmacniania siły Zachodu i demokratami”.

Poprzedni szczyt V4 – w formacie spotkania prezydentów – odbył się w Czechach w listopadzie ubiegłego roku. Polskę reprezentował wówczas prezydent Andrzej Duda. Jeśli chodzi o spotkanie premierów Grupy, to spotkali się oni w czerwcu 2023 roku w Bratysławie; Polskę reprezentował wtedy premier Mateusz Morawiecki.

Grupa Wyszehradzka to nieformalna forma współpracy regionalnej czterech państw Europy Środkowej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz premier Węgier, Jozsef Antall, podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl