fot. PAP/EPA.

Czechy: pogoda uniemożliwia start samolotów gaśniczych w Czeskiej Szwajcarii; jeden strażak ranny

W rejonie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria w sobotę pada przelotny, słaby deszcz, a niski pułap chmur uniemożliwia start samolotów. W likwidacji skupisk ognia pomagają za to śmigłowce, w tym polski Black Hawk. Według informacji ze sztabu akcji gaśniczej jeden ze strażaków odniósł poważne obrażenia.

Do zdarzenia doszło w trudno dostępnym terenie, gdzie strażak został przygnieciony przez upadające drzewo. Został on przetransportowany śmigłowcem pogotowia ratunkowego do szpitala w Uściu nad Łabą. Według kierujących akcją gaśniczą jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

To pierwszy poważny uraz u uczestnika akcji gaśniczej od jej rozpoczęcia w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria na północnym zachodzie Czech, gdzie od niedzieli płoną lasy. Dotąd informowano o niegroźnych urazach czy otarciach, w kilku przypadkach potrzebna była terapia tlenowa.

Strażacy walczący z pożarem chcą w weekend zmniejszyć obszar dotknięty żywiołem, ale nie sprzyja im pogoda. W okolicach akcji gaśniczej pada mniej deszczu, niż oczekiwano. Ochłodziło się, ale z powodu niskiego pułapu chmur nie mogły wystartować samoloty gaśnicze: trzy czeskie antonowy oraz dwie szwedzkie maszyny Air Tractor.

W akcji są śmigłowce. Jak poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, załoga polskiego Black Hawka do godz. 14.00 wykonała 40 zrzutów wody.

W akcji uczestniczą też dwa słowackie i cztery czeskie śmigłowce. Czeskich strażaków wspierają także cztery helikoptery z Niemiec, które pomagają w zrzutach wody w bezpośrednim sąsiedztwie czesko-niemieckiej granicy. Jeden ze śmigłowców bazujących w Czechach wykorzystywany jest m.in. przy rekonesansach. Niektóre załogi mają zmienione sektory działania i nie pobierają wody bezpośrednio z Łaby, ale ze specjalnie ustawionych w terenie basenów, do których woda jest przepompowywana.

Pożar w parku narodowym rozpoczął się w niedzielę i szybko objął obszar o powierzchni ponad 1000 hektarów, w tym trudno dostępne tereny. W sobotę znacznie zwiększono liczbę interweniujących strażaków – jest ich 755, w tym 420 ochotników.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl