fot. PAP/Daniel Gnap/KPRM

[TYLKO U NAS] Min. A. Moskwa o porozumieniu ws. kopalni Turów: Jeżeli nie ma sporu, to płacenie kary jest niezasadne

Na pewno nie zapłacimy tej kary, która byłaby nam jeszcze naliczana do momentu wydania wyroku. Będziemy również wnioskować o nienaliczenie i niepłacenie tej kary wstecz – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

3 lutego 2022 roku Polska zawarła porozumienie z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. [czytaj więcej] Po wielu negocjacjach premierzy Polski i Czech podpisali umowę kończąca spór, który trwał od kilku miesięcy.

https://twitter.com/PremierRP/status/1489209154346663948?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1489209154346663948%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiomaryja.pl%2Finformacje%2Fpolsko-czeskie-porozumienie-w-sprawie-kopalni-turow%2F

– Wykonaliśmy dwa przelewy dla Czechów, którzy w tym czasie wysłali pismo informujące Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że spór jest bezprzedmiotowy z prośbą o natychmiastowe wycofanie. My również dołączyliśmy się do tej prośby i skierowaliśmy odpowiednie pismo do TSUE. Nie ma już sporu o Turów – powiedziała min. Anna Moskwa.

Konflikt między stroną polską i czeską został zakończony, jednak cały czas nie ma decyzji instytucji unijnej. Obawy budzi opinia rzecznika generalnego TSUE, który stwierdził, że „Polska naruszyła prawo Unii, przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko”.

– To zdanie dotyczy prawa, które obowiązywało w tamtym czasie. W międzyczasie byliśmy w dialogu z Komisją Europejską i już to naprawiliśmy. Jeżeli doszliśmy do porozumienia z Czechami, to nie będzie nawet orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ nie ma on podstawy prawnej, żeby się tym zajmować. Ta opinia, podobnie jak cały spór, jest już bezprzedmiotowa – oceniła minister klimatu i środowiska.

Podczas trwania sporu Komisja Europejska naliczała Polsce karę, która liczy blisko 70 mln euro, za to, że nie zamknęliśmy kopani w Turowie. Polski rząd zapewnił, że sięgnie po wszelkie możliwe środki prawne, by nie zapłacić tej kary.

– Na pewno nie zapłacimy tej kary, która byłaby nam jeszcze naliczana do momentu wydania wyroku. Będziemy również wnioskować o nienaliczenie i niepłacenie tej kary wstecz. Jeżeli nie ma sporu, to tym samym płacenie kary jest niezasadne – wyjaśniła szefowa MKiŚ.

Gość programu „Polski punkt widzenia” wyjaśniła, że żądania dotyczące zamknięcia kopalni z dnia na dzień były niemożliwe do spełnienia i mogłyby doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

– Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo w instytucjach unijnych brakuje wyobraźni i świadomości, czym jest kopalnia (…). To był szalony i niepoczytalny wyrok – dodała.

https://twitter.com/PremierRP/status/1489258438731321346

Minister poinformowała, że w ramach porozumienia będzie prowadzony dokładny monitoring wpływu polskiej kopalni na wody w Czechach. Ponadto nasi południowi sąsiedzi zobowiązali się do przedstawiania Polsce dokładnych danych na ten temat.

– Będziemy mieli pełny obraz gospodarki wodnej na tym terenie. Dzięki temu będziemy mogli obiektywnie ocenić, czy kopalnia w Turowie ma wpływ na jakość i ilość wody – wskazała minister Anna Moskwa.

https://twitter.com/moskwa_anna/status/1489250968541687823

Minister klimatu i środowiska odniosła się również do kwestii transformacji energetycznej, do której jesteśmy zobowiązani w ramach unijnej polityki klimatycznej i systemu ETS.

– Jako Polska stoimy przed wyzwaniem transformacji i cały czas powtarzamy, że musi być ona sprawiedliwa. Ponadto powinna ona przebiegać w odpowiednim tempie (…). 14 lutego br. będę na spotkaniu z komisarzem Fransem Timmermansem, podczas którego będziemy rozmawiać o pakiecie Fit for 55, o naszym podejściu do transformacji energetycznej, emisyjności i polskim ciepłownictwie – poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Na spotkaniu ma zostanie poruszony również temat systemu ETS, który zdaniem urzędników KE, działa prawidłowo. Innego zdania są jednak Polacy, którzy uważają, że system narzuca bardzo wysokie ceny za prąd.

– W najbliższych dniach wyślemy komisarzowi kolejne opracowanie, które będzie pokazywało, że system nie działa prawidłowo. Zrobimy to w oparciu o ceny (…). Dla nas sukcesem byłoby wycofanie instytucji finansowych. Widzimy, że państwa europejskie zaczynają to rozumieć, bo wydaje się, że do tej pory było mało zrozumienia, jak – w dużych szczegółach – ten system funkcjonuje. W czasie spotkania z komisarzem chcę zaproponować to, że jeżeli nie jesteśmy w stanie zacząć od wielkiej reformy, zacznijmy od jednej małej zmiany – podsumowała minister Anna Moskwa.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl