Słowacy chcą zainwestować w kolejkę na Kasprowy

Słowacy przedstawili plan zainwestowania w kolejkę na Kasprowy Wierch, wezmą też udział w prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Największa firma z branży turystycznej na Słowacji – Tatra Mountain Resorts chce m.in. stworzyć polsko-czesko-słowacki klaster narciarski.

Dzięki temu będzie można na jednym karnecie jeździć na stokach w trzech krajach. Firma chce kupić również Polskie Koleje Linowe, których prywatyzacja ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Jerzy Zacharko, przewodniczący Rady Miasta Zakopane powiedział, że kolejka nie powinna być wyprzedawana zagranicznym inwestorom.

–  My uważamy, że jeżeli chodzi o PKL, to jest to dobro narodowe, nasze! Już mówiliśmy na ten temat, że to stanowi ogromny sukces II Rzeczypospolitej, gdzie zrealizowanie tej inwestycji świadczyło o tym, że dorównaliśmy tutaj najwyżej rozwiniętym krajom ówczesnej Europy. I to niewątpliwie jest dobrem narodowy i uważamy, że tego nie należy sprzedawać. Natomiast również mówiliśmy o tym, że jeśli już musi się załóżmy „sprzedać” z różnych jak gdyby przyczyn to zdecydowanie powinno się to znaleźć w polskich rękach – powiedział Jerzy Zacharko.

Chęć zakupu spółki zgłosiły też samorządy z powiatu tatrzańskiego, które podpisały umowę o powołaniu Spółki Polskie Koleje Górskie (PKG). Ponadto wyodrębniła się jeszcze jedna Polska grupa kapitałowa, która jest zainteresowana zakupem PKL.

Zorganizowałem tutaj takie spotkanie biznesmanów zakopiańskich, w którym wzięli udział i działacze samorządowi i również biznesmani z Podhala. Między innymi na tym spotkaniu złożył takie oświadczenie pan Adam Bachleda-Curuś w imieniu swojej grupy, że oni są  gotowi przygotować taką ofertę, żeby polski biznes kupił PKL i zaprasza do współdziałania w tym zakresie samorząd, mieszkańców. I oni są faktycznie na tyle przygotowani, że mogą to zrobić; mogą taką ofertę ewentualnie złożyć – dodał przewodniczący.

Rządowy pomysł wyprzedaży Polskich Kolei Linowych skrytykował m.in. minister środowiska, który uznał, że może to powodować negatywne skutki dla tamtejszej przyrody. Pod koniec lipca przeciwko prywatyzacji PKL opowiedział się też szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą tego rodzaju w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

Wypowiedź Jerzego Zacharko


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj