Protest przeciwko przywróceniu pomnika

W miejscu gdzie znajdowały się sowieckie katownie, władze Warszawy chcą przywrócenia pomnika „czterech śpiących”. Katownie NKWD zostały założone między innymi w budynku przy ul. Wileńskiej, na rogu ulicy Strzeleckiej i Środkowej, przy Szwedzkiej oraz jeszcze w wielu domach.

Hubert Kossowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK przypomina, że bolszewicy brutalnie wyrzucali z mieszkań Polaków, a następnie urządzali w nich sale przesłuchań. Piwnice zamieniali na cele. W budynkach gospodarczych znajdowały się miejsca straceń, w których mordowano Polaków, metodą katyńską strzelając im w tył czaszki.

Tutaj nie było żadnego braterstwa. W gronie był terror, nieufność i absolutny reżim później narzucony, bo te ofiary (…) mordowano właśnie przez pół roku, mordowano je naprawdę na Pradze Centralnej i w obozie NKWD nr.10 w nieodległym, kilka kilometrów od Pragi Rembertowie –informuje Kossowski.

Dlatego ten pomnik nie może stanąć na warszawskiej Pradze. Pomnik jest symbolem hańby dla Polaków, akcentuje Hubert Kossowski. Dodał,  że w tej sprawie Związek Żołnierzy AK zorganizował akcję zbierania podpisów pod protestem „Nie dla pomnika czterech śpiących”.

Zorganizowaliśmy od listopada ubiegłego roku akcję sprzeciwu, która ogarnęła metodą internetową około 7 tysięcy głosów, no (…) zebraliśmy ponad tysiąc głosów absolutnie identyfikowalnych odnośnie właśnie sprzeciwu żeby taki pomnik w ogóle hańbił naszą historię, czyli braterstwa broni. Bo co innego jest pomnik żołnierzy którzy polegli, nawet jeśli to byli kaci NKWD, walczyli w końcu ze wspólnym wrogiem którym był faszyzm. Natomiast braterstwa broni nie było – mówi Kossowski. 

Tymczasem dziś w Warszawie odbędą się zorganizowane przez IPN uroczystości poświęcone ofiarom praskich więzień komunistycznych. Centralnym punktem będzie sprawowana Msza św. o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła
w Warszawie.

 

Wypowiedź Huberta Kossowskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl