PiS składa skargę do TK ws. noweli ustawy o lasach

Do Trybunału Konstytucyjnego trafi dziś skarga PiS-u na nowelizację ustawy o lasach. Szczegóły mamy poznać przed południem na konferencji prasowej.

Nowelę przeforsowała koalicja rządowa PO-PSL. Zgodnie z ustawą w 2014 i 2015 r. Lasy Państwowe mają oddać do budżetu państwa łącznie 1,6 mld zł, a od 2016 r. – 2 proc. wartości sprzedaży drewna.

Już podczas prac nad projektem PiS wskazywało na zbyt szybkie tempo prac nad ustawą, brak konsultacji społecznych i obciążanie Lasów quasi podatkiem obrotowym.

Przyjęcie ustawy wywołało ogromne zaangażowanie społeczeństwa w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. przyszłości lasów i polskiej ziemi. Do tej pory podliczono 1mln 286 tys. podpisów. Akcja zaskoczyła samych organizatorów – przyznał wczoraj na konferencji poseł, prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Naszemu Dziennikowi – Nasz Dziennik objął patronat nad tą akcją – a szczególnie podziękować o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, dyrektorowi Radia Maryja. To dzięki ich aktywności te podpisy są zbierane wszędzie, od małych miasteczek po duże miasta, zbierają młodsi i starsi, bardziej, mniej wykształceni, zbiera się w sklepach, na ulicach, pod kościołami, w urzędach. O akcji mówią taksówkarze, ludzie jadący tramwajem – wszyscy są zaniepokojeni tym, że polski rząd postanowił zdestabilizować system finansowy Polskich Lasów Państwowych i tym samym rozpocząć proces ich destrukcji – mówił poseł.

W referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na dwa pytania: czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania oraz czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl