fot. twitter.com/szczepan_wojcik

W Polsce postanie dom aukcyjny skór zwierząt futerkowych o zasięgu globalnym? Sz. Wójcik: Mamy dzisiaj niepowtarzalną szansę

Współpraca między rolnikami a Państwem Polskim oraz oczywiście zagranicznym kontrahentami może przyczynić się do ogromnego sukcesu i wykorzystania tej ogromnej szansy – mówił Szczepan Wójcik, prezes zarządu Polskiego Przemysłu Futrzarskiego, podczas rozmowy z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Odniósł się w ten sposób do pomysłu budowy polskiego domu aukcyjnego skór zwierząt futerkowych. Inwestycja ma być realizowana we współpracy z Chinami.

W czwartek miało miejsce spotkanie hodowców zwierząt futerkowych z Ambasadorem Chin w Polsce Liu Guangyuanem.

– Rozmowa dotyczyła ewentualnej współpracy pomiędzy Polską a Chinami w budowaniu wspólnego domu aukcyjnego skór o zasięgu globalnym – wyjaśnił Szczepan Wójcik.

Hodowca przypomniał, że Polska jest największym producentem skór zwierząt futerkowych na świecie, zaś Chiny są największym konsumentem branży futrzarskiej. Stąd pomysł bezpośredniej współpracy w tej kwestii.

– Uważamy, że nie są nam potrzebni żadni pośrednicy. Razem, wspólnie powinniśmy zainwestować w taki dom aukcyjny, który znajdowałby się na terenie Polski. Inwestycja szacowana jest na około 80 mln euro, dawałaby zatrudnienie dla kilkuset osób – wskazał.

Przede wszystkim jednak – jak przekonywał Szczepan Wójcik – byłaby to strategiczna inwestycja dla polskiego rolnictwa.

– Przyczyniłaby się do ściągania ogromnych pieniędzy z rynków międzynarodowych – mówimy tutaj o miliardach euro, które przepływałyby przez nasz kraj każdego roku – podkreślał biznesmen.

Hodowca zaznaczył, że właśnie teraz Polska ma szansę stać się potęgą futrzarską. Do tej pory była nią Dania.

– Polska ma dzisiaj niepowtarzalną szansę, by zając miejsce Danii, która do dzisiaj miała największy dom aukcyjny skór na świecie i była ich największym producentem. Dzisiaj to Polska jest największym producentem i to Polska może mieć największy i najbardziej prestiżowy dom aukcyjny na świecie – stwierdził Szczepan Wójcik.

Dodał, że Polska przoduje w produkcji futer nie tylko pod względem ilościowym, ale jakościowym. To, w połączeniu z lokalizacją geograficzną Polski a także dobrze rozwiniętą infrastrukturą niewątpliwie przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego regionu.

– Chcemy ten dom aukcyjny wybudować w regionie, który do tej pory dotknięty jest sporym bezrobociem. W tym momencie myślimy o Radomiu – oznajmił biznesmen.

Inwestycja ma przynieść ogromne korzyści zarówno Chinom, jak i Polsce, a zwłaszcza polskim rolnikom i przedsiębiorcom.

Wizja projektu jest bardzo realna.

– Wczoraj pan ambasador zapewnił, że Chiny są bardzo otwarte na współinwestowanie czy też na wybudowanie domu aukcyjnego razem z Polakami – zaznaczył prezes zarządu Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Jak mówił Szczepan Wójcik, Ambasador Chin uważa, że Polska i Chiny nie powinny mieć między sobą pośredników. Powinny razem rozwijać sektor futrzarski i razem handlować.

Aby zapewnić bezpieczeństwo hodowcom, dom aukcyjny ma być spółdzielnią.

– To hodowcy będą właścicielami tego domu aukcyjnego, ale chcielibyśmy również współpracować z Państwem Polskim, żeby państwo również miało w tym swoje udziały – poinformował.

Sukces inwestycji zależy bowiem od współpracy.

– Tylko współpraca między rolnikami a Państwem Polskim oraz oczywiście zagranicznym kontrahentami może przyczynić się do tego ogromnego sukcesu i wykorzystania tej ogromnej szansy, przed którą dzisiaj polscy rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt futerkowych stoją – podkreślił hodowca.

Wielki potencjał inwestycji dostrzega także Chińska Ambasada handlu, niedługo podjęte zostaną też rozmowy z Polską Izbą Handlu. Dom aukcyjny mógłby zapewnić od 400 do 600 miejsc pracy.

Tymczasem polski rząd chce likwidacji branży futrzarskiej, która przynosi duże wpływy do budżetu w Polsce. Sejm odłożył na razie prace nad tzw. „Piątką Kaczyńskiego”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl