[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Obok bezpieczeństwa energetycznego również bezpieczeństwo żywnościowe powinno zostać wpisane do konstytucji. Będziemy namawiali posłów, aby taki zapis znalazł się w ustawie zasadniczej

Jako Instytut Gospodarki Rolnej zaproponowaliśmy, że obok bezpieczeństwa energetycznego również bezpieczeństwo żywnościowe powinno zostać wpisane do konstytucji. (…) Uważamy, że bezpieczeństwo żywnościowe powinno być traktowane absolutnie priorytetowo i będziemy postulowali, będziemy bardzo mocno namawiali posłów, żeby taki zapis w konstytucji się znalazł – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej,  we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam.

Przedstawiciele Partii Zieloni, wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej, złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra.

https://twitter.com/GoTracz/status/1534131390798827521

Politycy ugrupowania zapowiedzieli, że poszukają poparcia dla swojego projektu wśród parlamentarzystów z innych formacji w Sejmie.

– To niepoważni ludzie – powiedział Szczepan Wójcik, odnosząc się do tej informacji.

– Mamy paliwo po 8 złotych, szalejącą inflację, wojnę na Ukrainie. Przed nami być może widmo recesji i bezrobocia, a tutaj nagle wychodzi pani poseł i proponuje ludziom – chyba w ramach „leczenia” gospodarki – zamykanie i ograniczanie tej gospodarki. Widziałem tę konferencję. Młodzi ludzie, którzy nie mają pojęcia o życiu, którzy chyba nie skalali się do tej pory ciężką, uczciwą pracą, dzisiaj będą mówili, co ludzie mają robić, czego mają nie robić i w jaki sposób kształtować gospodarkę. Myślę, że słowa pana wicepremiera Kowalczyka, ministra rolnictwa jednoznacznie mówią, że dzisiaj nie jest czas na ograniczenia – podkreślił.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie Polsce i Europie bezpieczeństwa żywnościowego. Stąd pomysł Instytutu Gospodarki Rolnej, aby bezpieczeństwo żywnościowe wpisać do naszej ustawy zasadniczej.

– My jako Instytut Gospodarki Rolnej zaproponowaliśmy, że obok bezpieczeństwa energetycznego również bezpieczeństwo żywnościowe powinno zostać wpisane do konstytucji. Mamy do czynienia z wojną, która w tym przypadku będzie odbijała się bardzo mocno na konsumentach, na nas, Polakach, Europejczykach. Konstytucja gwarantuje bezpieczeństwo czy też ochronę środowiska, gwarantuje bezpieczeństwo militarne naszego kraju, natomiast nie gwarantuje bezpieczeństwa żywnościowego. Uważamy, że bezpieczeństwo żywnościowe powinno być traktowane absolutnie priorytetowo i będziemy postulowali, będziemy bardzo mocno namawiali posłów, żeby taki zapis w konstytucji się znalazł – wyjaśnił prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Działania Rosji na Ukrainie, polegające na blokowaniu eksportu zboża z tego kraju powoduje, że istnieje zagrożenie pojawienia się głodu w niektórych miejscach świata. Polska, jako kraj rolniczy, jest pod tym względem bezpieczna. Żywności nie zabraknie – zapewnił Szczepan Wójcik.

– Ta żywność oczywiście będzie bardzo droga, ale jej nie zabraknie. Mamy inflację, mamy wysokie zapotrzebowanie na zboża, na inne produkty rolne na świecie, a wiadomo, że mamy dzisiaj gospodarkę globalną. Z pewnością już widać te bardzo wysokie ceny w sklepach. Jednak tej żywności nie zabraknie. Natomiast dzisiaj musimy nauczyć się na tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i nie możemy myśleć, że zawsze będziemy bezpieczni militarnie, zawsze będziemy bezpieczni żywnościowo – zaznaczył.

Polscy rolnicy obecnie muszą się mierzyć z rosnącymi w wysokim tempie kosztami produkcji, wynikającymi m.in. z podwyżek cen paliwa, ale również nawozów sztucznych. Dlatego potrzebne jest zwiększenie produkcji zwierzęcej, aby rolnicy mieli dostęp do nawozów naturalnych – akcentował gość TV Trwam. Warto byłoby również rozważyć wprowadzenie w Polsce specjalnych stref ekonomicznych dla rolników – dodał.

– Postulujemy, żeby w Polsce stworzyć specjalne rolnicze strefy ekonomiczne, które wskazywałyby miejsce potencjalnym inwestorom, gdzie mogą inwestować. Co by nam to dało? Przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycyjne, bowiem inwestorzy, rolnicy będą wiedzieli, gdzie bez obaw będą mogli budować swoje gospodarstwa, gdzie te gospodarstwa nie będą zamykane tylko dlatego, że pojawi się jakaś organizacja pseudoekologiczna, antyhodowlana i będzie blokowała, chcąc wyłudzić pieniądze bądź realizując postulaty Rosji, w której interesie jest, aby bezpieczeństwo żywnościowe w UE, w tym Polsce, oczywiście blokować. Ale te rolnicze strefy ekonomiczne zapewniałyby pewien komfort mieszkańcom wsi, którzy wiedzieliby, że w tych konkretnych miejscach będzie powstawała produkcja zwierzęca i tutaj domów stawiać się nie powinno, ale też w innych miejscach te fermy nie będą powstawały – tłumaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.   

Polscy rolnicy oczekują również tego, że będą mogli w spokoju pracować i zarabiać na swoje utrzymanie – podkreślił Szczepan Wójcik.

– Myślę, że dużo bardziej wieś będzie cieszyła się z tego, jeśli będzie mogła prowadzić w spokoju swoje inwestycje, jeśli procedury wydawania pozwoleń na nowe gospodarstwa nie będą trwały latami, jeśli te inwestycje nie będą blokowane przez różnego rodzaju organizacje antyhodowlane. (…) Myślę, że rolnicy dużo bardziej będą się cieszyli z tego, że mogą w spokoju pracować i będą pewni jutro. (…) Trzeba tworzyć miejsca pracy, trzeba budować firmy, trzeba płacić podatki – i do tego rolnicy czy też przedsiębiorcy będą namawiali. Przedsiębiorcy nie mają problemu, żeby płacić większe podatki (…), ale w zamian za spokój, w zamian za to, że będą mogli inwestować, w zamian za to, że będą mogli tworzyć miejsca pracy – powiedział.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl