fot. Szczepan Wójcik - archiwum prywatne

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Polscy rolnicy bankrutują, ponieważ mieli pomóc Ukrainie na rynku zbóż. Dlaczego odpowiedzialność za to ponoszą wyłącznie rolnicy, a nie urzędnicy, którzy takie decyzje podjęli?

Rolnictwo jest kolonizowane tak, jak pozostałe gałęzie gospodarki. Polscy rolnicy mieli pomagać Ukraińcom. Mieliśmy otworzyć szlaki na zboże z tego kraju do Afryki, aby pomóc ludziom, którzy tam głodują, a okazuje się, że zboże zostaje w Polsce i rujnuje polski rynek – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz Fundacji Polska Ziemia, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Szczepan Wójcik zwrócił uwagę, że polskie rolnictwo, choć jest bardzo istotną gałęzią gospodarki, często jest niedoceniane, a dziś potrzebuje ratunku. Za przykład podał trudną sytuację na rynku zbożowym.

– Rolnictwo jest kolonizowane tak, jak pozostałe gałęzie gospodarki. Polscy rolnicy mieli pomagać Ukraińcom. Mieliśmy otworzyć szlaki na zboże z Ukrainy do Afryki, aby pomóc ludziom, którzy tam głodują, a okazuje się, że to zboże zostaje w Polsce i rujnuje polski rynek. Gospodarstwa sprzedające zboże upadają. Osobiście znam firmę, która próbuje sprzedać chociaż trochę zboża – nie ma takiej możliwości z tej racji, że w magazynach zalega zboże z Ukrainy – mówił prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” Szczepan Wójcik wskazał, że za katastrofę na polskim rynku zbóż rząd obarcza winą Unię Europejską.

– Nie może być tak, że wszystko zrzucamy na Unię Europejską. Jeżeli musimy wypełniać zobowiązania wynikające z naszej obecności w UE – nie ma problemu, ale niech Unia da odszkodowania polskim rolnikom za to, że z nie własnej winy bankrutują na skutek sprowadzania zboża z Ukrainy. Polscy rolnicy bankrutują, dlatego że mieli pomóc Ukrainie, dlatego że Unia Europejska nakazała, ale dlaczego odpowiedzialność za to ponoszą wyłącznie rolnicy, a nie urzędnicy, którzy takie decyzje podjęli?! – pytał prezes Fundacji Polska Ziemia już na antenie Radia Maryja.

10 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie środowisk rolniczych z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem.

– Rozmowa była bardzo merytoryczna i rzeczowa. Były też konkretne propozycje rozwiązań, jak widzimy strukturę polskiego rolnictwa i co można poprawić. Przedstawiliśmy raport Instytutu Gospodarki Rolnej mówiący o eksporcie i w jaki sposób można go ulepszyć. Polska eksportuje produkty rolno-spożywcze za granicę za ok. 40 mld euro, a mogłaby eksportować za drugie tyle. U nas cierpi dyplomacja gospodarcza. Rozwinięta jest ona bardzo mocno w Holandii, Francji. Sama Holandia ma w Polsce kilkunastu przedstawicieli handlowych – pracowników ambasad – których zadaniem jest wsparcie rolników swojego kraju, by na polskim rynku mogli sprzedawać własne produkty rolno-spożywcze. Polski nie ma np. w USA, Chinach czy krajach afrykańskich. Polski nie ma, bo nie ma dyplomacji – zaznaczył gość „Aktualności dnia”. 

Cała rozmowa ze Szczepanem Wójcikiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl