fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby przodować w europejskim rolnictwie

Polska ma warunki do tego, aby być najlepsza w dziedzinie rolnictwa w Europie (…). Póki co liderem w europejskim rolnictwie jest Dania, od której powinniśmy się uczyć, a później coraz bardziej doskonalić – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w prelekcji wygłoszonej podczas sympozjum naukowego pod hasłem: „Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy” zorganizowanym w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podczas Konferencji ,,Przedsiębiorstwa w Polsce” w głównej mierze podejmowano tematykę startup-ów.

– Chciałbym odnieść się do kwestii rolnictwa, bowiem mówi się w Polsce, że start-upy dotyczą wyłącznie nowych technologii, elektroniki oraz informatyki (…). Start-upy to każde przedsiębiorstwo, które jest innowacyjne, wprowadza zmiany i niesie ryzyko inwestowania, więc rolnictwo jest pełne startup-ów. Nie pozwólmy, aby start-upy, które są w Polsce wyjeżdżały za granicę (…). Wiele lat pracowałem za granicą i wróciłem, inwestując zarobione tam pieniądze. Udało się odnieść sukces, ponieważ za te środki wybudowaliśmy rodzinne gospodarstwo rolne. Zajmujemy się produkcją bydła, mięsa, ale głownie zwierząt futerkowych. Jest to ostatnio kontrowersyjny temat – wskazał Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Nasz kraj posiada zaplecze, aby w rolnictwie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej.

– Jeśli chodzi o liczbę produkowanego surowca, mamy możliwości żeby w rolnictwie odnosić sukcesy. Polska posiada odpowiednią kadrę, zasoby, glebę, ale przede wszystkim mamy ludzi chętnych do pracy takich, którzy chcą tę pracę wykonywać i robią to z godnością. Wszystkie dziedziny, w których odnosimy sukcesy są bardzo mocno atakowane. Warto wspomnieć o różnych sposobach ataku na nas, czyli na wycinkę lasów, mówimy także o Mierzei Wiślanej, zwierzętach futerkowych, ostatnio był atak na mięso i inne gałęzie rolnictwa, w których mamy sukcesy. Będziemy atakowani, bo odnosimy sukcesy – podkreślił Szczepan Wójcik.

Polska może poszczycić się drugim miejscem w Europie i trzecim na świecie, jeśli chodzi o rolnictwo, w Europie przoduje Dania – powiedział prelegent.

– Jest to kraj, który powinien uchodzić dla wielu z nas za wzór przedsiębiorczości, walki o własne interesy. Nie możemy gniewać się na Duńczyków, że są lepsi, po prostu patrzmy, uczmy się i wyciągajmy wnioski – zaznaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

RIRM

drukuj