fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. K. Szwagrzyk: Każde państwo na świecie ma obowiązek dbania o pamięć, o historię, ma obowiązek odnajdywania szczątków swoich obywateli, którzy zginęli w wyniku wojen czy represji

Każde państwo na świecie, każdy kraj ma obowiązek dbania o pamięć, o własną historię, ma obowiązek odnajdywania szczątków swoich obywateli, którzy zginęli w wyniku wojen czy represji. Taki jest obowiązek każdego państwa, także państwa polskiego. Ten obowiązek nie był realizowany przez lata i jest realizowany w tej chwili, a skala tych działań jest przeogromna – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[Instytut Pamięci Narodowej] rozpoczął kolejny etap poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Od 2016 roku odnaleziono tam szczątki ponad 30 osób. [czytaj więcej]

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1396718354170359809

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej wskazał, że jest to kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej.

– Bardzo cieszymy się, że doszło do tego etapu. Praca wokół pawilonu „N” to praca, której celem jest potwierdzenie, że przy budowie pawilonu odnajdywano szczątki, kości. Jest to jedno z dwóch miejsc, które zostały nam jeszcze do przebadania na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej. Są to tereny wokół pawilonu „N” oraz parking przy ul. Rakowieckiej. Dopiero wówczas nasze poszukiwania na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej 37 zostaną zakończone. W chwili odnalezienia szczątków ludzkich na pewno będziemy informowali o takim fakcie. Mamy nadzieję, że do tego dojdzie. Gdyby nawet było inaczej, biorąc pod uwagę historię tego miejsca, biorąc pod uwagę, do jak wielkich tragedii dochodziło na terenie całego więzienia (…) naszym obowiązkiem jest sprawdzenie wszystkich miejsc powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Należy pamiętać, że od zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego minęły już 73 lata. [więcej

https://twitter.com/ipngovpl/status/1397107346682392581

Gość Radia Maryja podkreślił, że w 1989 roku, kiedy w Polsce upadł system komunistyczny, zajmowano się wieloma rzeczami, mówiono o różnych sprawach także o historii, jednak nie było woli działań w sprawie, aby rozliczyć system komunistyczny.

– Rozliczyć poprzez jego badania, ocenę, publikacje, ale rozliczyć także w sensie prawnym, pociągnąć do odpowiedzialności zbrodniarzy, ukarać winnych dokonanych represji i nie było także woli, żeby poszukiwać szczątków ofiar. Warto przypomnieć, że dopiero w 2016 roku polski parlament zmodyfikował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, podejmując decyzję o stworzeniu specjalnego pionu ds. poszukiwań, Biura Poszukiwań I Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, i tym pionem mam zaszczyt kierować. [więcej] Kiedy tworzono nowelizację ustawy w naszym zespole pracowało kilka osób. Dzisiaj pracuje 70 osób i prace realizujemy na terenie całego kraju i poza granicami, w bardzo wielu miejscach zaznaczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– Tylko w 2020 roku przebadaliśmy ponad 50 miejsc w kraju i poza granicami, i odnaleźliśmy bardzo wiele ofiar. Znając historię Polski, znając dramatyczny okres związany z wojną, z systemem komunistycznym, znając skalę zbrodni ukraińskich na Wołyniu, to wszystko powoduje, że obowiązek, jaki państwo polskie na nas nałożyło, poszukiwanie miejsce i ofiar od 1917 do 1990 roku, to przeogromne zadanie, którego jedno pokolenie z pewnością nie będzie w stanie wykonać dodał historyk.

W ostatnim czasie podnoszone są kwestie zasadności i funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej.

Klub Lewicy przygotował i złoży projekt ustawy zakładający likwidację Instytutu Pamięci Narodowej oraz powołanie Instytutu Ochrony Konstytucji. IPN to instytucja niepotrzebna, szkodliwa i kosztująca podatników gigantyczne pieniądze – mówił wiceszef klubu Lewicy, Krzysztof Śmiszek. [czytaj więcej]

– Każde państwo na świecie, każdy kraj ma obowiązek dbania o pamięć, o własną historię, ma obowiązek odnajdywania szczątków swoich obywateli, którzy zginęli w wyniku wojen czy represji. Taki jest obowiązek każdego państwa, także państwa polskiego. Ten obowiązek nie był realizowany przez lata i jest realizowany w tej chwili, a skala działań jest przeogromna. Przywykliśmy już do tego w Instytucie Pamięci Narodowej od 20 lat, że są siły, osoby, ugrupowania polityczne, które chcą likwidować Instytut Pamięci Narodowej. Nigdy nie było inaczej. Od 20 lat słyszymy takie słowa. Wypowiadają je ci, dla których nasza historia nie ma znaczenia. Wypowiadają je ci, którzy chcieliby, żebyśmy do historii z okresu komunizmu, ale także z okresu wojen w ogóle nie powracali podsumował wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Całą rozmowę z udziałem prof. Krzysztofa Szwagrzyka w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl