Fot. PAP/A. Jackowski

IPN zainaugurował wystawę „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony”

„Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” – to wystawa, jaką przedstawił w środę Instytut Pamięci Narodowej. Obrazuje zniszczenia, jakich w mieście dokonali okupanci. Przedstawia też wysiłek mieszkańców, którzy przywrócili mu przedwojenny blask.


Ślady polskości w Gdańsku widać na każdym kroku. Patrząc wstecz Gdańsk był Wolnym Miastem, leżał też w granicach państwa niemieckiego, ale najdłużej w swojej historii był częścią Polski.

– Gdańsk – jedno z najpiękniejszych miast Rzeczypospolitej Polskiej. O Gdańsku mówi się zasadnie, że była to perła w koronie Najjaśniejszej RP – powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, Marek Szymaniak.

Ślady polskości próbowali zatrzeć Sowieci, którzy wkroczyli do Gdańska w marcu 1945 roku. Proces wykorzeniania polskości kontynuowali również po wojnie. Nie chcieli, by prawdziwa historia przebiła się do świadomości Polaków. „Powielali mit o wyzwoleniu” – tłumaczył Marek Chomicz z IPN w Gdańsku.

– Wyzwolić to znaczy dać komuś wolność, a Sowieci w Polsce w 1945 roku tej wolności nie przynieśli. Terror brunatny został zastąpiony terrorem czerwonym, który trwał w Polsce aż do 1989 roku – przypomniał historyk.

Zamiast wyzwolenia Sowieci przynieśli Gdańskowi zniszczenie. Obrócili w pył symbole miasta: Bazylikę Mariacką, kościół św. Brygidy, Żuraw nad Motławą czy Dwór Artusa. Mieszkańcy Gdańska podjęli wysiłek, by przywrócić miastu przedwojenny blask. Wysiłek ten przedstawia wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Pokazuje inną, ale bardzo ważną tragedię II wojny światowej” – wskazał recenzent wystawy, Aleksander Masłowski.

– Z wystawy możemy się dowiedzieć, co się stało w 1945 roku, jak cudownie Gdańsk został odbudowany i wyobrazić sobie, jakim trudem było przywrócenie nieistniejącego miasta do istnienia – zwrócił uwagę recenzent.

Ekspozycja została wykonana unikalną techniką.

– Zostały użyte tutaj archiwalne zdjęcia zniszczonych obiektów oraz te same zdjęcia wykonane już współcześnie. Zastosowaliśmy technikę lentikularną – powiedziała Karolina Masłowska z oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Wystawa znajduje się na Targu Węglowym.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl