fot. twitter.com/ipngovpl

Lewica: Zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej a w jego miejsce powołać Instytut Ochrony Konstytucji

Klub Lewicy przygotował i złoży projekt ustawy zakładający likwidację Instytutu Pamięci Narodowej oraz powołanie Instytutu Ochrony Konstytucji. IPN to instytucja niepotrzebna, szkodliwa i kosztująca podatników gigantyczne pieniądze – mówił wiceszef klubu Lewicy, Krzysztof Śmiszek.

Sejm ma zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.

Posłowie klubu parlamentarnego Lewicy poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie, że Lewica przygotował projekt ustawy dotyczący likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzysztof Śmiszek zaznaczył, że IPN jest urzędem, który przez wielu Polaków jest uważany za instytucje „zbędną” i „generującą ogromne koszty”.

„Koszt funkcjonowania IPN przez ostatnie sześć lat wyniósł 2,5 mld zł. Rocznie budżet IPN to około 400 mln zł, które przeznaczone są na historyczne wojenki, niszczenie ludzi, uprawianie polityki historycznej w takt nadawany przez prawicowych ekstremistów” – oświadczył poseł.

„Lewica nigdy nie godziła się na istnienie instytucji dzielącej Polaków, dlatego dzisiaj klub parlamentarny Lewicy składa projekt ustawy likwidującej Instytut Pamięci Narodowej. To jest Instytut niepotrzebny, szkodliwy i kosztujący podatników gigantyczne pieniądze” – podkreślił Krzysztof Śmiszek.

Jak poinformował, projekt Lewicy zakłada ponadto powołanie w miejsce IPN Instytutu Ochrony Konstytucji.

„Nie ma dzisiaj niczego ważniejszego niż mówienie o tym, jak ważne są zasady konstytucyjne; nie ma dzisiaj nic ważniejszego dla polityków, dla parlamentarzystów niż stanie przy konstytucji” – oświadczył poseł.

„Lewica proponuje w zamian za urząd, który szczuje Polaków na Polaków powołanie instytucji, która będzie edukował Polaków w zakresie praw obywatelskim, będzie monitorowała ekstremizmy, szczególnie prawicowe; która będzie monitorowała zjawisko dyskryminacji i będzie edukowało o tym, czym jest obywatelskość, konstytucja i dlaczego jest ona tak ważna dla społeczeństwa” – podkreślił Krzysztof Śmiszek.

Poseł Lewicy Maciej Gdula zauważył, że IPN od samego początku był instytucją bardzo kontrowersyjną.

„IPN zawiódł jako instytucja, która prowadzi do zbliżenia Polaków wobec prawdy historycznej; stał się instytucją, która promuje wizję historii jednej politycznej strony, strony prawicowej. Nawet nie jest to tylko historia PiS-owska; to jest historia pisana także przez ekstremistów prawicowych” – powiedział Maciej Gdula. Zaznaczył, że IPN zatrudnia wiele osób związanych ze „skrajną, nacjonalistyczną, faszystowską prawica”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl