fot. PAP/CAF

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Prymas Tysiąclecia przeprowadził nas przez „morze czerwone” – przez tsunami czerwonej, marksistowskiej ideologii

Prymas Tysiąclecia przeprowadził nas przez „morze czerwone”, przez tsunami czerwonej, marksistowskiej ideologii, która została przyniesiona na bagnetach armii sowieckiej. W sytuacji narodu, którego spora część elit została eksterminowana w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej było realne zagrożenie najpierw duchowego, kulturowego bytowania naszej wspólnoty narodowej, ale w dalszej perspektywie również zagrożenie biologiczne – mówił w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie. [czytaj więcej]

– To jest zachęta, żeby do 12 września pogłębić naszą znajomość oraz świadomość nauczania i życia dla Kościoła, dla Polski. To był wielki pasterz Kościoła i wielki polski mąż stanu. Trzeba pamiętać o tych dwóch sferach, ponieważ to rzeczywiście jest historyczna postać – mówił gość Radia Maryja.

Historyk wyjaśnił, że stworzony przez św. Jana Pawła II termin „Prymas Tysiąclecia” nie odnosił się wyłącznie do faktu, że ks. kard. Stefan Wyszyński pełnił swoją posługę w czasie, kiedy przypadło millenium Chrztu Polski, ale także do tego, że był on najwybitniejszym spośród wszystkich polskich prymasów.

– Trzeba dziękować Bogu za jego życie, za jego posługiwanie. Dziękujmy Bogu, że mamy ze Stolicy Świętej sygnał świadczący o tym, że także cały Kościół powszechny docenia zasługi Prymasa – stwierdził prof. Grzegorz Kucharczyk.

Data beatyfikacji ustalona przez papieża Franciszka to także ważny dzień z punktu widzenia polskiej historii.

– Zwróćmy uwagę, że dzień 12 września to także kolejna rocznica odsieczy Wiednia z 1683 r.  – zaznaczył historyk.

Dodał, że obecnie także potrzeba nam odsieczy, lecz w innym wymiarze.

– Dzisiaj bardzo potrzeba nam odsieczy z nieba za wstawiennictwem wielkiego Prymasa – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Jego zdaniem ks. kard. Stefan Wyszyński, niczym Mojżesz, prowadził cały swój naród przez „morze czerwone”.

– Prymas Tysiąclecia przeprowadził nas przez „morze czerwone”, przez tsunami czerwonej, marksistowskiej ideologii, która została przyniesiona na bagnetach armii sowieckiej. W sytuacji narodu, którego spora część elit została eksterminowana w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej było realne zagrożenie najpierw duchowego, kulturowego bytowania naszej wspólnoty narodowej, ale w dalszej perspektywie również zagrożenie biologiczne. Tutaj jest opatrznościowa rola Prymasa – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

Prymas Tysiąclecia – jak przypomniał historyk – wskazywał na konieczność odnowy moralnej narodu polskiego.

– Wielokrotnie powtarzał, że „nie ma odnowy bez odnowy sumienia”. To jest całe jego życie, to jest całe jego wielkie posługiwanie – podkreślał gość Radia Maryja.

Zaznaczył, że najaktywniejsza posługa Prymasa Tysiąclecia przypada na sam środek komunizmu w Polsce, na jego najgorszy okres.

– Wielka Nowenna była wielką katechezą, dźwiganiem się z upadku moralnego, który był nam ideologicznie narzucany jako tzw. moralność socjalistyczna – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

Dzięki nieustępliwej postawie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, polski naród i Kościół przetrwały czasy najtrudniejszego komunistycznego terroru.

– Były oczywiście straty, bo tych strat nie można było uniknąć, ale jako wspólnota narodowa uratowaliśmy się – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Historyk zwrócił uwagę, że Prymas Tysiąclecia był nie tylko człowiekiem wielkiej wiary, ale też wielkiego rozumu.

– Prymas niejednokrotnie powtarzał, że „musimy pamiętać, że serce – chociaż jest bardzo ważne – jest jednak trochę niżej niż głowa”. Zawsze starał się łączyć sferę wiary i rozumu. Jak wiemy, czynił to pięknie. Zawsze towarzyszyła temu miłość. On jest przecież autorem programu Społecznej Krucjaty Miłości. To jest wielkość Prymasa, która w każdej sferze jego aktywności była bardzo widoczna – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Podkreślił, że jest to dla nas zaproszenie, by czerpać pełnymi garściami z bogactwa nauczania ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj