autor Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Prof. W. Polak w 121. rocznicę ur. bł. ks. kard. S. Wyszyńskiego: Maryjność była dla niego inspiracją do pracy i walki o wolną Polskę

Historyk prof. Wojciech Polak wskazał, że bł. ks. kard. Stefan Wyszyński swoją niezłomną postawą dawał Polakom siłę do przetrwania komunistycznych prześladowań. Dziś mija 121. rocznica jego urodzin. W ocenie prof. Wojciecha Polaka, Prymas Polski doprowadził m.in. do wzmocnienia pozycji Kościoła w Polsce, który stanowił oazę wolności dla ciemiężonego narodu.

Odwaga i niezłomność Prymasa Tysiąclecia – jak mówił historyk – brała się przede wszystkim z żywej wiary w Chrystusa. Do całkowitego zawierzenia się Bogu ks. Kardynał zachęcał też wszystkich Polaków.

Był wielkim patriotą, ale także człowiekiem, który ufał Bogu. On składał wszystko w ręce Boga. Modlił się do Matki Najświętszej, którą otaczał wielkim kultem. Powiedział, że Matka Boża zawsze w dziejach czuwała nad nami w okresach najtrudniejszych i teraz też czuwa, i jest naszą Wspomożycielką. Ta maryjność była dla niego inspiracją do pracy, walki o wolną Polskę, ale on ją ukazywał także jako Matkę nas wszystkich –  zaznaczył profesor.

Ks. kard. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku, w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Prymas Tysiąclecia był kilkukrotnie internowany przez władze komunistyczne. Zainicjował Wielką Nowennę przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski. Uczestniczył m.in. w konklawe w 1978 r., na którym wybrano ks. kard. Karola Wojtyłę na papieża.  Ks. kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Beatyfikacja Prymasa Polski odbyła się 12 września 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl