fot. WSKSiM

WSKSiM w Toruniu: Inauguracja studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska-ekologia i zarządzanie”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się dziś inauguracja studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska-ekologia i zarządzanie”. W wydarzeniu obok studentów uczestniczyli m.in. rektor toruńskiej uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR, prorektor i kierownik kierunku dr Maria Laska oraz były minister środowiska, a obecnie wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś. Obecna była także dr Katarzyna Szyszko-Podgórska, córka śp. prof. dr hab. Jana Szyszko – pomysłodawcy kierunku.

Dr Katarzyna Szyszko-Podgórska powiedziała, że studia „Polityka ochrony środowiska-ekologia i zarządzanie” są interdyscyplinarne.

– Studia, które łączą filozofię, etykę i prawo z umiejętnościami rozpoznawania siedlisk, rozpoznawaniem różnych gatunków roślin i zwierząt. Studia, na których szczególny nacisk kładziemy na kształtowanie siedlisk, krajobrazów i bioróżnorodności poprzez działalność gospodarczą człowieka – mówiła dr Katarzyna Szyszko-Podgórska.

Wykład inauguracyjny wygłosił Michał Woś – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Temat wystąpienia byłego ministra środowiska brzmiał: „Człowiek. Ekologia. Zrównoważony rozwój”.

Polityk wskazał w nim na potrzebę czynnej ochrony przyrody. Podkreślał, że kwintesencja zrównoważonego rozwoju jest zawarta w słowach Pisma Świętego: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” jest wezwaniem do odpowiedzialności i uznaniem, że to człowiek jest w centrum środowiska.

– Po to mamy być odpowiedzialni za środowisko, aby człowiek mógł prowadzić swoje życie w ramach integralnego rozwoju. To znaczy, aby mógł czerpać z naturalnego środowiska, aby miał czyste powietrze o wodę, aby bioróżnorodność była jak największa, bo to służy człowiekowi. Skrajne ruchy, zawłaszczające hasło ekologia, definiują człowieka jako szkodnika. W skrajnych nurtach to człowiek jest elementem zbędnym – zwrócił uwagę minister Michał Woś.

Kolejną edycję studiów rozpoczęli słuchacze z całej Polski. Zajęcia teoretyczne w najbliższym czasie będą odbywać się on-line, zaś praktyczne w lato, w stacji badawczej w Tucznie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj