[TYLKO U NAS] P. Sałek: Polska powinna kroczyć ścieżką ku zielonej transformacji, ale to musi być rozłożone na dziesięciolecia

Polska powinna kroczyć ścieżką ku zielonej transformacji, ale to musi być rozłożone na dziesięciolecia, ponieważ nasza gospodarka jest uwęglona. Dzisiaj węgiel brunatny i kamienny to jest podstawa bytu energetycznego, ekonomicznego oraz bezpieczeństwa dostaw do gospodarki energii elektrycznej i cieplnej – mówił Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. polityki ochrony środowiska, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Paweł Sałek podkreślił, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą obecna tendencja unijna w sprawie ochrony środowiska.

– Trzeba mieć świadomość tego, że jeżeli dzisiaj mówimy w wydaniu unijnym o tej polityce neutralności klimatycznej, to tak na dobrą sprawę jest to trochę język przekłamany, ponieważ w tym wydaniu europejskim ta neutralność klimatyczna jest rozumiana jako dekarbonizacja. Jeśli mówimy o dekarbonizacji, to proszę pamiętać o tym, że jeżeli w pierwszej kolejności zostanie z mixu energetycznego usunięty węgiel kamienny i brunatny, to następna w kolejce do usunięcia jest ropa naftowa czy gaz, więc tutaj to podejście związane z dekarbonizacją dla naszej gospodarki jest szkodliwe – podkreślił doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska.

Dobrze się stało, że te konkluzje zostały w czerwcu tego roku zablokowane przez Polskę i inne trzy kraje – wskazał gość TV Trwam.

– Tego typu podejście gospodarcze będzie szkodliwe dla Unii Europejskiej i dla Polski. Polska powinna kroczyć ścieżką ku zielonej transformacji, ale to musi być rozłożone na dziesięciolecia, ponieważ nasza gospodarka jest uwęglona. Dzisiaj węgiel brunatny i kamienny to jest podstawa bytu energetycznego, ekonomicznego oraz bezpieczeństwa dostaw do gospodarki energii elektrycznej i cieplnej – powiedział polityk.

Paweł Sałek odniósł się także do rynku handlu uprawnieniami do emisji.

– Cały rynek handlu uprawnieniami do emisji to jest świadome wymuszanie poprzez działalność urzędniczą Brukseli tego, żeby cena jednej tony dwutlenku węgla, czyli jednostki rozliczeniowej w handlu uprawnieniami do emisji, rosła. Bełchatów jest bardzo dużą elektrownią i kopalnią, gdzie złoża na tych polach, które są obecnie w eksploatacji, wystarczą na co najmniej 15 lat. Ta elektrownia dostarcza przynajmniej jedną trzecią energii elektrycznej w Polsce, więc ta instalacja musi funkcjonować dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podsumował gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl