fot. flickr.com

Polscy lekarze ruszą z pomocą na Madagaskar

Polska Fundacja dla Afryki rusza z misją na Madagaskar, by walczyć z trądem. Czterech lekarzy specjalistów przebada łącznie około 1500 osób. Drugim ważnym projektem jest remont i rozbudowa przychodni zdrowia we wschodnim Kamerunie.

Mampikony to miejscowość leżąca na północnym-zachodzie Madagaskaru. Jest okolicą zupełnie zapomnianą.

– Tam ludzie żyją w strasznych warunkach bez dostępu do wody, bez dostępu do leczenia, bez dostępu przede wszystkim do pracy – mówiła doktor Lidia Stopyra.

Ich egzystencję dodatkowo utrudnia panujący tam klimat.

– Nawet uprawianie roli tutaj niestety się nie sprawdza dlatego, że albo są powodzie i są plony niszczone, albo jest susza i wysychają – wskazała doktor.

Głód, bieda, brak odpowiedniej higieny – to wszystko prowadzi do licznych chorób, które w konsekwencji często kończą się śmiercią. Na pomoc tamtejszej ludności spieszy Polska Fundacja dla Afryki. Chodzi o czteroosobową grupę lekarzy-specjalistów, którzy w najbliższą sobotę wyruszą na prawie dwutygodniową misję na Madagaskar.

– Jedziemy ekipą głównie zakaźną, dlatego że choroba, której się spodziewamy to malaria. Wyjazd jest generalnie pod kątem walki z trądem, są inne choroby i biegunki, które dziesiątkują dzieci, zapalenie płuc. Choroby, które u nas się wydają banalne i proste do wyleczenia, tam niestety z powodu tych chorób dzieci umierają. Spodziewamy się przebadać mniej więcej 1500 osób. Wśród nich będziemy diagnozować trędowatych i włączać ich do leczenia. Potrzeby są większe, natomiast to jest początek – powiedziała lekarz.

Drugim bardzo ważnym projektem, który realizuje Polska Fundacja dla Afryki, jest rozbudowa i remont przychodni zdrowia we wschodnim Kamerunie.

– To projekt, który uratuje życie i zdrowie wielu osób. Przychodnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołów jest jedynym ośrodkiem medycznym w okolicy, do którego mogą przychodzić pacjenci. Do najbliższego szpitala jest 70 km. Ta odległość w warunkach wschodniego Kamerunu jest koszmarem do przebycia – mówił prezes fundacji Wojciech Zięba.

Ośrodek, który wymaga pilnego remontu, zapewnia opiekę medyczną dla około 250–300 pacjentów rocznie.

– Przyjmowanych jest ponad 100 porodów. Oni w tej chwili potrzebują pilnej wymiany dachu, zrobienia pokoju zabiegowego oraz poszerzenia sali porodowej – dodał prezes fundacji.

Szczegóły dotyczące inicjatyw organizowanych przez Polską Fundację dla Afryki dostępne są [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl