fot. flickr.com

Pomoc dla Madagaskaru. Polska Fundacja dla Afryki chce wybudować profesjonalną porodówkę

Mieszkańcy Madagaskaru potrzebują wsparcia. Chodzi o budowę profesjonalnej porodówki. Zbiórkę na ten cel prowadzi Polska Fundacja dla Afryki.

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na całym świecie. Skala potrzeb jest przeogromna. Jedną z nich jest budowa profesjonalnej porodówki w miejscowości Mandiavato. Szacowany koszt to 329 tysięcy złotych.

– Za kwotę 329 tysięcy złotych powstanie budynek z 15 pomieszczeniami i sama porodówka będzie w stanie rocznie przyjmować aż 1500 porodów – mówił Mateusz Gurbiel z Polskiej Fundacji dla Afryki.

Z zebranych środków dodatkowo zakupione zostaną rzeczy potrzebne do codziennego funkcjonowania.

– Zostaną zakupione baterie słoneczne, aby zapewnić niezbędną elektryczność dla ośrodka oraz bojler na gorącą wodę – powiedział Mateusz Gurbiel.

Na Madagaskarze większość porodów odbywa się w bardzo trudnych warunkach bez żadnej opieki medycznej. Śmiertelność matek przy porodzie jest ponad stukrotnie wyższa niż w Polsce.

– Sytuacja kobiet rodzących w tej chwili na Madagaskarze w mniejszych miejscowościach jest naprawdę dramatyczna. Jest to związane z tym, że najczęściej do szpitala odległość jest po prostu zbyt wielka. Pamiętajmy, że jest to kraj, który charakteryzuje się również bardzo niekorzystną pogodą i przykładowo w porze deszczowej przejechanie nawet kilku kilometrów przez kobietę rodząca czasami po prostu jest wręcz niemożliwe – podsumował działacz.

Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do budowy porodówki może to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Fundacji dla Afryki pod adresem www.pomocafryce.org. Otwarcie placówki planowane jest na 2021 rok.

TV Trwam News

drukuj