Polscy żołnierze powrócili z misji w Republice Środkowoafrykańskiej

Do ojczyzny wróciło pięćdziesięciu polskich żołnierzy, którzy tworzyli drugą zmianę polskiego kontyngentu wojskowego w Republice Środowej Afryki. Ośmiomiesięczna misja odbywała się ramach operacji Unii Europejskiej EUFOR RCA.

Polscy żołnierze służyli w Republice Środkowoafrykańskiej od czerwca 2014 roku. Pierwsza i druga zmiana liczyła pięćdziesięciu wojskowych. Dziś wrócili do ojczyzny.

Główny trzon kontyngentu stanowili żołnierze z żandarmerii wojskowej. Wspierali ich mundurowi z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polscy żołnierze czuwali nad przestrzeganiem prawa i porządkiem publicznym w stolicy RŚA – Bangui. Wspierali również lokalne siły policyjne oraz nadzorowali i rozprowadzali pomoc humanitarną.

RŚA to kraj od dawna pogrążony w chaosie. Dwa lata temu muzułmańscy rebelianci obalili chrześcijańskiego prezydenta Francoisa Bozize. Jego miejsce zajął przywódca skrajnego ugrupowania Seleka. Od tego czasu dochodzi do wielu starć na tle religijnym. W kraju ogromny problem stanowią także wojny między klanami.

Polscy żołnierze w ostatnich latach służyli w Afryce m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Czadzie i Mali.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl