fot. PAP/Rafał Guz

Pięciu generałów chce odejść z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Pięciu generałów zamierza odejść z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – informuje portal RMF24.

To niemal jedna czwarta najwyższych rangą wojskowych w głównej instytucji dowodzenia polską armią. Możliwe, że do odejścia szykuje się też kilku pułkowników.

Według informacji medialnych wśród generałów, którzy zamierzają odejść, są: szef sztabu dowództwa gen. Ireneusz Bartniak oraz inspektor wojsk lądowych gen. Janusz Bronowicz.

Generałowie zrobili demonstracyjne odejście. To źle o nich świadczy – ocenia szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach.

– Z jednej strony oficer nie powinien okazywać swoich sympatii i antypatii politycznych, a ponadto oficer się podporządkowuje przełożonemu w tym przypadku cywilnemu kierownictwu nad siłami zbrojnymi i tak to powinno być. Z drugiej strony chce powiedzieć, że odejście pięciu generałów nie wpłynie z pewnością na obniżenie gotowości bojowej i wyposażenia wojsk. Jeżeli tacy oficerowie w sposób demonstracyjny odchodzą od sił zbrojnych tzn. można byłoby mieć wątpliwości co do ich skuteczności gdyby pozostawali dalej na swoich stanowiskach – zaznaczył poseł Michał Jach.

Były szef MON-u Tomasz Siemoniak odnosząc się dziś do sprawy ocenił, że to dopiero początek bardzo głębokich zmian kadrowych w armii. Jego zdaniem mamy do czynienia z próbą tworzenia wojska PiS-u.

RIRM

drukuj