,,Razem z NATO” – festyny militarne w 16 miastach Polski

Zakończył się pierwszy dzień odbywających się w szesnastu miastach Polski Ogólnopolskich Dni NATO. Pikniki militarne pod hasłem ,,Razem z NATO” towarzyszą trwającemu szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Wydarzenie organizowane jest w poszczególnych miastach przez urzędujące tam władze wojewódzkie i samorządowe.

Do udziału w imprezie włączył się m.in. Toruń – jedno z miast, w których kilka tygodni temu odbywały się ćwiczenia wojskowe NATO ,,Anakonda-16”. Festyn militarny ,,Toruń razem z NATO” odbywa się na toruńskim poligonie.

Festyn militarny, jaki organizujemy dziś i jutro w Toruniu to podkreślenie obecności NATO w Polsce; podsumowanie ćwiczeń Anakonda, które miały miejsce kilka tygodni temu też na tym terenie i w okolicach Torunia oraz powiedzenie i przekazanie społeczeństwu wartości i ważności Szczytu, który się w tej chwili odbywa w Warszawie – wskazuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Impreza oprócz podkreślenia ważności szczytu NATO odbywającego się w Warszawie ma również na celu – jak mówi Mikołaj Bogdanowicz – pokazanie ,,bliskości wojska ze społeczeństwem”.

Chcemy pokazać ich otwartość i potencjał, jakim dysponujemy. My jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani. Oczywiście dużo zostało jeszcze do doposażenia, ale nasze nowe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej i cały rząd uznaje jako priorytet wzmocnienie jakości i wartości wojska i chcemy pokazywać cały czas tę zmianę i naszą sytuację naszym mieszkańcom i społeczeństwu – podkreśla wojewoda kujawsko-pomorski.

Dla przybywających na toruński piknik militarny zostało przygotowanych wiele atrakcji.

– Jest 50 ciężkich jednostek czołgów. Są też historyczne jednostki. Można wsiąść do ,,Rudego 102”. Mamy Polską Grupę Zbrojeniową, która zapewniła fantastyczne atrakcje m.in. można przejechać się bojowym Hammerem. Można również zostać wystrzelonym z katapulty lotniczej – oczywiście jest to symulator, ale również warty zobaczenia – informuje Mikołaj Bogdanowicz.

W trakcie festynu mieszkańcy regionu mogą także przyjrzeć się z bliska zabytkowym oraz nowoczesnym pojazdom i sprzętom Państwowej Straży Pożarnej, w tym np. pracy robota podwodnego, a także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Strażacy przygotowali również dla uczestników imprezy specjalne pokazy – mówi st. kpt. Arkadiusz Piątak z Komedy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Imitowaliśmy wypadek samochodowy. W samochodzie uwięzione były dwie osoby, a strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu ewakuowali te osoby z samochodu. Były to manekiny. Następnie udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy. Były to pokazy, więc strażacy nie działali tak szybko jak robią to na co dzień podczas zdarzeń ratowniczych, aby wszyscy, którzy to oglądali, mogli dostrzec jaki sprzęt posiadają strażacy i co robią podczas takiego zdarzenia – zaznacza st. kpt. Arkadiusz Piątak.

W programie imprezy znalazły się także m.in. pokazy akcji ratowniczych Policji.

Zarówno dzisiaj, jak i jutro przygotowaliśmy pokazy antyterrorystów, ale też i pokazy tresury psów służbowych, gdzie możemy zobaczyć kilka sytuacji, które tak naprawdę mogą przytrafić się funkcjonariuszom w służbie codziennej i każdemu w życiu codziennym. Z takich sytuacji mamy np. kradzież telefonu komórkowego, kradzież samochodu, kradzież torebki z zakładnikiem, kradzież radia – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.  

Organizatorami toruńskiego festynu militarnego są Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy, Urząd Miasta Torunia  i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Patronatem strategicznym wydarzenia jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Patronat Medialny objęła natomiast Telewizja Polska.

Do udziału w obchodach Ogólnopolskich Dni NATO włączyły się Gdynia, Poznań, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Wrocław, Opole, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Olsztyn, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin i Toruń.

 RIRM

 

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl