fot. flickr.com

Kupimy tarczę od Amerykanów?

Najprawdopodobniej Polska kupi tarczę antyrakietową od Amerykanów. Dziennikarze jednej z gazet dotarli do wstępnej rekomendacji dotyczącej wyboru tzw. systemu rakietowego średniego zasięgu Wisła.

Dokument otrzymał już minister obrony Tomasz Siemoniak. Pod uwagę brane są amerykańskie rakiety Patriot oraz francuskie zestawy baterii.

Bardziej korzystna ma być oferta Francuzów, jednak kontrakt wart blisko 12 mld zł. najprawdopodobniej zrealizują amerykanie. Mają za tym przemawiać argumenty geopolityczne.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej zwraca uwagę, że resort powinien rozważyć w tej sytuacji dwa punkty widzenia.

 – Jeżeli przyjmiemy, że gwarantem naszego bezpieczeństwa i jedynym oparciem jest tu obecność zewnętrzna – przede wszystkim obecność Stanów Zjednoczonych – to nie ma możliwości, że w tym kierunku muszą też iść nasze decyzje, jeżeli chodzi o zakupy rakiet. Jeżeli natomiast uznamy, że podstawą jest nasza samodzielność w zakresie obrony, a na pomoc liczymy później, to wówczas kryteria nowoczesności, możliwości zaabsorbowania takiego uzbrojenia w Polsce powinny być na pierwszym miejscu – zaznaczył prof. Romuald Szeremietiew.

Ministerstwo Obrony Narodowej podejmie decyzję w tej sprawie do końca miesiąca. Wcześniej dowiemy się, co dalej z kontraktem na 70 śmigłowców wielozadaniowych.

Związkowcy z Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „S” podnoszą, że docierają do nich  niepokojące informacje dotyczące przetargu.

Wszelkie wątpliwości miał rozwiać obserwator strony społecznej, został on jednak zaproszony do MON na dwa tygodniowe przed rozstrzygnięciem kontraktu.

Roman Jakim przewodniczący sekcji lotniczej „Solidarności” podkreśla, że związkowcy oczekują wyjaśnień.

– Prezydium Rady Sekcji postanowiło wystąpić do pani premier Kopacz i do pana wicepremiera Siemoniaka z prośbą o spotkanie i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Jednocześnie wycofaliśmy swojego przedstawiciela z zespołu przetargowego. Dodatkowo, jak przeczytaliśmy w poniedziałkowym wydaniu „Wprost”, są jakieś zobowiązania pana prezydenta w stosunku do Francji i dlatego będzie preferowana opcja eurokoptera, więc postanowiliśmy również, że w przypadku braku bardzo precyzyjnego wyjaśnienia (ze strony pani premier i pana wicepremiera) tej sytuacji, podejmiemy akcję protestacyjną – poinformował Roman Jakim.

Z medialnych informacji wynika, że przetarg zostanie podzielony na zakup 48 śmigłowców w wersji transportowej i resztę – w specjalistycznej.

W pierwszym przypadku szanse mają będące własnością grupy AgustaWestland zakłady PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters. W drugim faworytem byłby Sikorsky Aircraft Corporation i należące do niej PZL Mielec.

RIRM

drukuj