Polska będzie w zasięgu zatoki niżu

Jak informuje IMGW, nad Europą przeważać będą niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie południowy zachód, południe i częściowo środkowa część kontynentu znajdą się pod wpływem wyżów.

Polska będzie w zasięgu zatoki niżu, który będzie się przemieszczał przez południowy Bałtyk, na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Na zachodzie zaznaczy się wpływ wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Napływać będzie masa powietrza polarno-morskiego, początkowo ciepła, za frontem chłodniejsza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie rosło.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. We wschodniej połowie kraju miejscami burze. Prognozowana wielkość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. na północnym wschodzie do około 23 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie początkowo południowo-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zmieniających się.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Początkowo na wschodzie oraz nad ranem na północnym zachodzie słabe opady deszczu. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 11 do 14 st., na wybrzeżu około 15 st., w rejonach podgórskich Karpat od 9 do 11 st. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W niedzielę w południowej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. W północnej połowie zachmurzenie duże i tam przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wielkość opadów w czasie burz na północnym zachodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. na północnym wschodzie do około 27, 28 st. na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat około 21 st. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zmieniających się.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 20 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Temperatura minimalna 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

PAP

drukuj