Jak radzić sobie z upałami

Od kilku dni dają nam się we znaki wysokie temperatury. Co robić, kiedy słupek rtęci zbliża się do 30 stopni Celsjusza? Przypominamy kilka zasad, o których warto pamiętać w upalne dni.  

Najlepszym sposobem na upał jest kąpiel w jeziorze czy morzu. Oczywiście na kąpielisku strzeżonym. W upały bardzo łatwo się odwodnić. Dlatego wychodząc z domu pamiętajmy o zabraniu butelki z wodą.

– Powinniśmy jak najwięcej pić. Jeżeli pijemy wodę, otwierając butelkę z wodą gazowaną czy niegazowaną powinniśmy jednak wiedzieć, że po otwarciu ta woda ma swój termin przydatności – tłumaczy Cyryla Staszewska z poznańskiego Sanepidu.

W gorące dni warto chłodzić się lodami. Można także wziąć ze sobą parasolkę, która ochroni nas przed piekącym słońcem. Jak tłumaczy internista, toksykolog Eryk Matuszkiewicz, są takie godziny w ciągu dnia, kiedy lepiej zostać w domu.

– Unikać ekspozycji, czyli wychodzenia na zewnątrz w momentach, kiedy słońce mocno operuje, czyli nominalnie między godz. 10 a 14 – zaznacza Eryk Matuszkiewicz.

Warto też zadbać o odpowiedni strój. Najlepiej ubierać się w jasne kolory. Ubranie powinno być przewiewne: z bawełny, jedwabiu czy lnu.

– Wysokie temperatury niosą ryzyko udarów cieplnych, udarów słonecznych. Jeżeli długo przebywamy na otwartej przestrzeni bez okrycia głowy, może dojść do takiej sytuacji, że wzrasta nam temperatura. Wtedy, możemy mieć zaburzenia świadomości, może być z nami utrudniony kontakt – wskazuje Eryk Matuszkiewicz.

Podczas długich podróży samochodem warto zadbać o to, by co kilka godzin robić postoje.

– Musimy być wypoczęci, bo niewypoczęty kierowca to jest niemal równie duże niebezpieczeństwo, jak nietrzeźwy kierujący – przestrzega Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

 Kiedy jest gorąco, zwracajmy też uwagę na to, co robią nasze dzieci. Nie zostawiajmy ich w samochodach nawet na chwilę – apeluje Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

– Nie mieliśmy na szczęście na terenie Poznania takiego przypadku, kiedy w samochodzie w pełnym słońcu pozostawione byłoby dziecko, ale zwierzęta już tak – mówi rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu Przemysław Piwecki.

Naszym pupilom także jest ciepło. Pamiętajmy o częstszym niż zwykle ich pojeniu.

Kiedy trzeba wyjść z domu, i  nie można tego przełożyć, należy częściej odpoczywać – np. przy fontannie. Najbardziej narażone na upał są osoby przewlekle chore. Z powodu niedostatecznego nawodnienia organizmu każda przewlekła choroba może zaostrzyć się, a powstałe powikłania mogą się skończyć tragicznie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl