fot. flickr.com

Polska pod wpływem wyżu

Jak podaje IMGW, nad Europą będą dominowały płytkie niże z ośrodkiem głównym nad Morzem Norweskim. Niżom tym będą towarzyszyły układy frontów atmosferycznych. Jedynie kraje bałtyckie i częściowo Europa środkowa będą pod wpływem słabego wyżu z centrum w rejonie Zatoki Gdańskiej. Polska także będzie pod wpływem tego wyżu, tylko nad południowo-wschodnią częścią kraju zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z płytkim niżem znad Białorusi. Znajdziemy się w ciepłej, polarnej morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadało.

We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na południowym wschodzie kraju okresami duże i tam wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wielkość opadów podczas burz do 15 mm. Rano możliwy jest przelotny deszcz także w pasie nadbrzeża. Temperatura maksymalna od 21 st. na Pomorzu Wschodnim, około 23 st. na Podkarpaciu, do 25 st. w centrum i 29 st. na Ziemi Lubuskiej. Chłodniej na Podhalu – około 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 60 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie okresami duże i tam wystąpią przelotne opady, możliwe są też burze. Słaby deszcz może spaść na północnym zachodzie kraju. Temperatura minimalna od 13 st. do 17 st., chłodniej na Podhalu – około 12 st. i na Suwalszczyźnie – około 11 st. Wiatr słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni, jedynie na Suwalszczyźnie słaby, zmienny.

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wielkość opadów podczas burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 st. na Pomorzu Wschodnim, około 23 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu, do 28 st. w centrum i 30 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie umiarkowany południowo-wschodni i południowy, jedynie na Suwalszczyźnie wschodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W Warszawie we wtorek na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna 25 st. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. W nocy z wtorku na środę pogodnie. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby z kierunków wschodnich. W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wielkość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby i umiarkowany południowo-wschodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

PAP/RIRM

drukuj