Zakończył się pierwszy dzień szczytu NATO

Dobiegł końca pierwszy dzień szczytu Paktu Północnoatlantyckiego. Odbyły się oficjalne powitania, posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, oraz mniej oficjalne obiady robocze. W całej Polsce zorganizowano liczne imprezy towarzyszące szczytowi NATO.

Stadion Narodowy zamienił się w prawdziwą twierdzę. Wokół niego stanął betonowy mur. Praktycznie cała część Warszawy wokół stadionu jest wyłączona z ruchu. Nieprzejezdny jest Most Poniatowskiego, Rondo Waszyngtona, Al. Zieleniecka i częściowo Wał Miedzeszyński. Czasowe utrudnienia dotyczą również innych części stolicy. Do Warszawy przyjechało 2,5 tysiąca delegatów nie tylko z państw członkowskich NATO, 18 prezydentów, 21 szefów rządów, ministrowie obrony i dyplomaci. Szczyt obsługuje około dwóch tysięcy dziennikarzy.

Przedpołudnie upłynęło głównie na spotkaniach dwustronnych. Premier Beata Szydło spotkała się z premierami Włoch, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii.

Oficjalnie szczyt NATO rozpoczął się o 14.30 wspólnym powitaniem zaproszonych gości przez sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga i prezydenta Andrzeja Dudę.

– Szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, pokazać naszą jedność w czasach podziałów, a także zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

– Decyzję, które podejmiemy na szczycie, potwierdzą, że Europa i Stany Zjednoczone łączą siły, by bronić wszystkich sojuszników – ocenił Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Po uroczystym otwarciu obrad głowy państw i szefowie rządów wzięli udział w pierwszej sesji Rady Północnoatlantyckiej. To kluczowe spotkanie. Istotne były również rozmowy między ministrami spraw zagranicznych NATO a szefem MSZ Gruzji. Polska jest w tym względzie otwarta – mówił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Jeśli Gruzja będzie spełniała wszystkie warunki członkostwa, to my, jako Polska, na pewno będziemy to członkostwo popierać – zapewniał Witold Waszczykowski.

Przy okazji szczytu NATO w całej Polsce odbywają się liczne imprezy towarzyszące. W Gdyni zorganizowano pokaz sprzętu marynarki wojennej.

– Będzie można zobaczyć sprzęt, będący na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Mam na myśli wyposażenie żołnierzy Morskiej Jednostki Rakietowej, 13. Dywizjonu Trałowców, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego –  informuje kmdr ppor. Radosław Pioch.

Na tym nie koniec. Można było również zobaczyć żołnierzy Marynarki Wojennej w akcji. To zawsze największa frajda dla dzieci.

– Widziałem okręt ORP Błyskawica, ORP Grom i ORP Mewa – mówi Jakub Gol.

Natomiast w Ogrodzie Saskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą płk. Kuklińskiemu, czyli pierwszemu polskiemu oficerowi NATO. Obejrzeć można ponad 100 fotografii i kopii dokumentów, jakie były w posiadaniu płk. Kuklińskiego.

Jednak to, co najważniejsze, dzieje się na Stadionie Narodowym. To właśnie tu zapadają kluczowe decyzje dla przyszłości Polski, Europy i Świata.

Na szczycie w Newport przed dwoma laty podjęto decyzje, które były reakcją na rosyjską agresję wobec Ukrainy. Teraz w Warszawie ma miejsce kolejny krok – wzmocnienie wschodniej flanki NATO, bo jednym z narzędzi odstraszania są możliwości obronne.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj