fot. jedrysek.eu

[TYLKO U NAS] M. O. Jędrysek o gazie i ropie w łupkach: Trzeba inwestycji, której tylko państwo może się podjąć. Musi to być duży podmiot, taki jak PKN Orlen, który byłby w stanie zainwestować

W Polsce mamy warstwy z formacjami łupkowymi, które mają kilkaset milionów lat (…). Może być około 1,9 biliona metrów sześciennych gazu – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska walczy z kryzysem energetycznym, wysokimi cenami energii i gazu. Od kilku lat podejmowany jest temat wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej.  [czytaj więcej]

Prof. Mariusz Orion Jędrysek wyjaśnił, że surowce energetyczne w łupach nie opuściły pokładów podczas jego powstawania.

– Jest to ten gaz i ropa, która nie opuściła pokładów, w których powstała, czyli w łupkach, które są skałą macierzystą tego typu węglowodorów jak ropa i gaz. W klasycznych złożach, z których są wydobywane ropa i gaz, to gaz migruje do góry, bo jest stosunkowo lekki i jest w łapach w tzw. pułapkach, tam czeka na wydobycie nawet miliony lat. Natomiast ropa w formacjach łupkowych to jest to, co powstało i nie opuściło układu ze względu na budowę mineralogiczną skał – wyjaśnił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Gość Radia Maryja oszacował, że Polska ma duże złoża gazu i ropy w łupkach.

– W Polsce mamy warstwy z formacjami łupkowymi, które mają kilkaset milionów lat, ciągną się od południowego wschodu (…). Gdybyśmy policzyli, ile tam tego jest, to szacowałem jakieś 20 lat temu, że tego może być około 1,9 biliona metrów sześciennych gazu – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Dodał, że gaz i ropa w formie łupkowej występują również w Karpatach.

– Drugą grupą, gdzie znajdują się znaczące ilości gazu w formacjach łupkowych są Karpaty. (…) Problem jest taki, że całe Karpaty są ponasuwane. (…) W zasadzie bierzemy ropę z pułapek, czyli tych wtórnych złóż i górnych części. Tutaj perspektywa jest bardzo duża. (…) Pod tym względem polski potencjał jest bardzo duży – powiedział geolog.

Dodał, że inwestycje w wydobycie gazu łupkowego wymagają wysokich nakładów.

– Trzeba inwestycji, której tylko państwo może się podjąć. Musi to być duży podmiot, taki jak PKN Orlen, który byłby w stanie zainwestować kilka milionów złotych na poziomie eksperymentalnym – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że w poprzednich latach były projekty, na które były przygotowane pieniądze, jednak – jak wskazał geolog – wydobycie gazu łupkowego mogłoby się udać, gdyby prawica nie przegrała wyborów w 2007 roku.

– Przekonywałem, że musi być gaz w formacjach łupkowych. Gdybyśmy wtedy wyborów nie przegrali, to z pewnością Polska byłaby samowystarczalna, jeśli chodzi o gaz i ropę – podsumował prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Całość audycji można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl