fot. gov.pl

Koła Gospodyń Wiejskich odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu wspólnotowości na obszarach wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich poprzez swoją aktywną działalność odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu wspólnotowości na obszarach wiejskich. Od 2023 roku – zgodnie z zapowiedziami  Prawa i Sprawiedliwości – zwiększy się finansowanie kół gospodyń wiejskich.

Prawo i Sprawiedliwość chce być reprezentantem polskiej wsi i jest z tego dumne – mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Wieś to nie tylko produkcja rolna, ale także tkanka społeczna. Tę tkankę budują m.in. koła gospodyń wiejskich, podkreślał Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Po wdrożeniu nowej ustawy przed kilku laty, powstało ponad 11,5 tys. kół. Zrzeszonych w nich jest ponad 300 tys. osób. To nie tylko panie. Panowie też tam uczestniczą i bardzo aktywnie działają – zauważył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Przykładem tego jest m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie.

Organizujemy różnego rodzaju spotkania organizacyjne dla mieszkańców, festyny dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. W tej chwili jesteśmy w trakcie organizacji projektu warsztaty bożonarodzeniowe ze spotkaniem opłatkowym dla osób samotnych i starszych – zaznaczyła Alicja Sienkiewicz-Dawidowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie.

Co roku koła gospodyń wiejskich mogą liczyć na dofinansowanie swojej działalności. Od przyszłego roku ma ono wzrosnąć.

Dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich będzie dużo większe. W porównaniu do 2020 r. będzie ono dwa razy większe – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

To bardzo dobra informacja – powiedziała pani Alicja Sienkiewicz-Dawidowska.

To pozwoli kołom na zakup sprzętu czy wyposażenia, żeby móc w przyszłości organizować spotkania, wydarzenia i brać udział w licznych konkursach. Wystawiać się również ze stoiskami, nie tylko na jarmarkach, ale także na dożynkach czy kiermaszach – wskazała Alicja Sienkiewicz-Dawidowska.

Zwiększenie finansowania dla kół gospodyń wiejskich to tylko jena z obietnic, która padła podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze  Obok niej pojawiła się również zapowiedź m.in. powstania tzw. kodeksu rolniczego, waloryzacji emerytur rolniczych czy zwiększenia dopłat do paliwa rolniczego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl