Coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce
W Polsce przybywa Kół Gospodyń Wiejskich. Stają się miejscem spotkań i wspólnej pracy mieszkańców wsi, ale nie tylko pań. Rozwój Kół wspiera polski rząd.
W Rzemieniu na Podkarpaciu spotkali się przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu mieleckiego, aby dyskutować o rozwoju tych organizacji. Koła mogą korzystać z szerokiego wsparcia finansowego głównie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wskazuje Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.
– W tym roku to było 5,6 lub 7 tys. zł w zależności od liczebności Koła, ale planujemy zwiększyć te kwoty. Dzięki osobowości prawnej, którą Koła nabywają, rejestrując się w KGW mogą korzystać z innych grantów, dotacji m.in. z programu EtnoPolska, Kultura Interwencje czy Funduszu Inicjatyw Społecznych – zaznacza Anna Gembicka.
Koła dobrze radzą sobie z rozliczaniem dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponad 90 proc. Kół złożyło poprawnie dokumenty, a środki wydało właściwie. Koła Gospodyń Wiejskich dbają o naszą tradycję.
– Tradycję rodzinną, tradycję danej miejscowości, danego regionu, za to jesteśmy wdzięczni – mówi Fryderyk Kapinos, poseł PiS.
W całej Polsce jest już ponad 11tys. Kół Gospodyń Wiejskich. Działa w nich prawie 500 tys. osób.
TV Trwam News