Projekt nowelizacji Prawa oświatowego poparty z poprawkami przez sejmową komisję

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła z poprawkami projekty nowelizacji Prawa oświatowego. Chodzi o propozycje posłów PiS-u oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiodącym ma być projekt poselski. Komisja wprowadziła też wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS do swojego projektu. Dotyczyły one edukacji domowej.

Zgodnie z poprawkami czas na złożenie wniosku przez rodziców o zgodę na tę formę edukacji dziecka określono na od 1 lipca do 21 września. Nie będzie też rejonizacji w ramach jednego województwa, ale z sąsiednimi województwami.

Główne założenie projektów się nie zmienia – jest nim uregulowanie zasad obecności organizacji pozarządowych w szkołach, a w przypadku propozycji poselskiej także wzmocnienie prerogatyw kuratorów oświaty.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, ocenił, że obie propozycje, którymi zajęła się komisja, łączy wspólna idea.

– W jednym i w drugim projekcie występuje propozycja, aby rodzice otrzymali konkretne materiały. Czy nazwiemy je projektem, scenariuszem czy jakoś inaczej – idea jest bardzo podobna. Tak naprawdę jedyną różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami (nie mówię o szczegółach technicznych, ale raczej o pewnej idei projektu) jest rzeczywiście opinia kuratora, która w projekcie prezydenckim nie występuje – wskazał Dariusz Piontkowski.

Projekt zgłoszony przez posłów PiS krytykowała opozycja, twierdząc, że zmiany to próba politycznego oddziaływania na szkoły. Przeciwko zapisom dotyczącym edukacji domowej protestowali też rodzice i część ekspertów.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl