fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Koła Gospodyń Wiejskich to wzorcowe budowanie społeczeństwa obywatelskiego

Koła Gospodyń Wiejskich to wzorcowe budowanie społeczeństwa obywatelskiego; pozwalają na przekazywanie z pokolenia na pokolenie wszystkiego, co jest skarbem środowiska lokalnego – mówił prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę bierze udział w „Dniu Kobiet na Ludowo”.

Obchody „Dnia Kobiet na Ludowo” odbywają się w gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W programie zaplanowano m.in. prezentację stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, warsztaty rękodzielnicze i spotkania artystów z publicznością. Prezydent Andrzej Duda bierze w nich udział wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

O działalność tych kół prezydent został zapytany w rozmowie z TVP Info.

„To jest bardzo ważna działalność, zresztą mówiłem to wielokrotnie i powtarzam to, dziękując paniom za to, że włączają się, bo to jest tworzenie społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich i w mniejszych miastach. To także przede wszystkim przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie i to jest ogromnie ważne, że dzięki temu trwa ten folklor, różnego rodzaju tradycje i zwyczaje, stroje, czyli to, co ważne, to, co jest skarbem tego środowiska lokalnego” – mówił.

Zdaniem prezydenta działalność Kół Gospodyń Wiejskich to najbardziej wzorcowe budowanie społeczeństwa obywatelskiego drogą oddolnej inicjatywy.

„To jest takie budowanie naszej wielkiej ojczyzny poprzez budowanie też małych ojczyzn” – dodał prezydent.

Jak mówił, przedstawicielki kół to bardzo często dziewczyny młode, z ambicjami, które mają wyższe wykształcenie, które są bardzo otwarte na świat.

„Ja się wielokrotnie z nimi spotykam właściwie przy każdym moim wyjeździe. To są naprawdę wspaniałe inicjatywy, to są świetne osoby. To pokazuje, jak bardzo nowoczesna i mądra jest polska wieś” – ocenił.

„Ja bym powiedziała, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich są wspaniałymi animatorkami życia ludzi i przede wszystkim to jest połączenie tradycji z nowoczesnością” – dodała z kolei Agata Kornhauser-Duda. Jak wskazała, idea kół jest tak ważna, że kobiet z miast „już pozazdrościły kobietom ze wsi i zaczęły zakładać koła gospodyń miejskich”.

Wcześniej prezydent wraz z małżonką rozdawali kobietom czerwone róże i składali im życzenia z okazji przypadającego 8 marca święta.

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od wielu lat. Jego geneza związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku. 8 marca 1908 r. kobiety z nowojorskiej fabryki tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się m.in. równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, 28 lutego 1909 r., w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet. 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet ustanowiony został w 1910 r.

PAP

drukuj