fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda na Łotwie: Rozmowa z prezydentem Egilsem Levitsem m.in. o bezpieczeństwie i rozwoju infrastruktury

Rozmowy z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem, dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa w regionie, a także rozwoju infrastruktury, poruszyliśmy też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie – powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda, podczas wspólnej konferencji z prezydentem Egilsem Levitsem, podkreślił, że rozmowy w Rydze zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie Środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane.

Jak podkreślił, poruszono też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

„I tego, o co powinniśmy przed tym szczytem i później w czasie tego szczytu zabiegać” – przekazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z Egilsem Levitsem także o współpracy dwustronnej. Podkreślił, że relacje polsko-łotewskie liczą kilkaset lat. Zwracał też uwagę na wspólną historię związaną m.in. z walką z rosyjską agresją.

Andrzej Duda zauważył, że obecnie oba państwa są członkami NATO, a także ściśle współpracują m.in. w ramach inicjatywy Trójmorza.

Według prezydenta rozmowy w Rydze dotyczyły też rozwoju infrastruktury. Wymienił w tym kontekście m.in. dalszą rozbudowę Rail Baltica, porozumienie z CPK oraz plany budowy Kolei Szybkich Prędkości. Jak zaznaczył, chodzi o to, aby w przyszłości było połączenie pomiędzy państwami bałtyckimi i czeską Pragą oraz dalej na południe.

Prezydent podkreślił, że takie inwestycje są ważne nie tylko dla komunikacji i gospodarki, ale też dla bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresywnej polityki.

Andrzej Duda wspomniał, że rozmowy z Egilsem Levitsem dotyczyły też szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Rumunii.

„Mam nadzieję, że podejmiemy kolejne ustalenia i jeszcze mocniej zacieśnimy współpracę, która jest oczywistą wobec tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie i wobec tego jak zwiększyła się agresywność Moskwy” – podkreślił polski prezydent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl