Prezydent A. Duda wręczył nominację generalską płk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi ps. „Rączy”

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś nominację generalską pułkownikowi Tadeuszowi Bieńkowiczowi ps. „Rączy”. Uroczystość odbyła się w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Prezydentowi Polski towarzyszył szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1001755974561095680

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego w swoim przemówieniu powiedział, że nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie wspaniała służba Bogu i Polsce generała podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

– Wiary w to, że Polska może być wolna, niepodległa, suwerenna. […]Panie Generale, dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej za tamte niezwykłe lata służby Rzeczypospolitej; za wszystko, co dla Polski, dla wychowania młodzieży, dla budowania postaw patriotycznych, co czyni Pan do dzisiaj. Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach. Chciałaby ich mieć jak najwięcej – zaznaczył Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda postawił generała za wzór współczesnym żołnierzom Wojsk Specjalnych, którym złożył życzenia.

Tadeusz Bieńkowicz to żołnierz Armii Krajowej, kawaler Orderu Virtuti Militari, został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.

Generał Tadeusz Bieńkowicz wyraził wdzięczność za to, że doczekał się nominacji.

– Naprawdę jestem wdzięczny. Przede wszystkim, że doczekałem się momentu, kiedy w tej niepodległej Polsce zostałem uznany. […]Niestety Polska była w niewoli sowieckiej. Niewola sowiecka pochłonęła dużo ofiar. Mało brakowało i też bym się znalazł jako ofiara. Towarzyszyła mi wytrwałość i miłość do Ojczyzny. Właśnie doczekałem się tego momentu. Dziękuję bardzo – podkreślał Tadeusz Bieńkowicz.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl