fot. PAP/EPA

Zatwierdzenie umowy na dostawę samolotów bojowych FA-50 dla Sił Zbrojnych RP z udziałem prezydenta i szefa MON

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak, wezmą dziś udział w uroczystości zatwierdzenia umów na dostawę samolotów bojowych FA-50.

Polska kupi od Korei Południowej 48 lekkich myśliwców FA-50, z czego pierwszych 12 ma zostać dostarczonych do Polski w połowie 2023 roku.

Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych i wyposażone w natowski system identyfikacji „swój-obcy”.

Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, wskazuje na duże znaczenie inwestycji.

Podpisanie umowy gwarantuje, że w stosunkowo krótkim czasie Polska otrzyma nowoczesne samoloty koreańskie FA-50. Różne firmy oferują Polsce sprzedaż samolotów, ale na dostawy czeka się kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Dlatego oferta koreańska, która powoduje, że w ciągu roku będziemy mieli pierwsze samoloty, jest bardzo atrakcyjna. Ponadto nie ma wątpliwości, że to są bardzo dobre samoloty – podkreśla Michał Jach.

Minister Mariusz Błaszczak w lipcu zatwierdził umowy ramowe z Koreą Południową na zakup nowoczesnego sprzętu dla Wojska Polskiego.

Kontrakty na samoloty FA-50, czołgi K2 i haubice K9  to jedno z najważniejszych i największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach.

RIRM

 

drukuj